Agentura navíc nenabízí jen preventivní projížďky a pochůzky vesnicemi, své služby chce v budoucnu rozšířit mezi obyčejné lidi.

Služeb soukromé bezpečností agentury Rostislava Veselého využívají od 1. března dvě obce na Třebíčsku a podle jejich starostů svého rozhodnutí nelitují.

„Zatím jsme spokojeni. S agenturou máme smluven základ činností, které pro nás provádí. Je to ranní dohled u přechodů pro chodce v době, kdy přijíždějí nebo přicházejí děti do školy, dále noční kontrola okolí kostela, hřiště, sokolovny, úřadu a dalších objektů. Přitom nejde jen o to, že pracovník agentury projede okolo, ale že vystoupí, místo obhlédne a zkontroluje, zda jsou uzamčené dveře a zavřená okna," pochvaluje si dosavadní spolupráci starosta Vladislavi Jan Havlena.

Dalším revírem soukromých strážců jsou domy a ulice v Pozďatíně. „Nabídky pana Veselého jsme s ostatními zastupiteli využili a, i když je to zatím poměrně krátká doba, tak si nestěžujeme. Věřím, že s činností jeho bezpečností agentury budeme spokojeni také s delším časovým odstupem," poznamenal starosta František Dundel.

Majitel agentury, která má své sídlo ve Smrku, už dokonce nabídl první výsledky dosavadní práce. „Při kontrole na železničním nádraží ve Vladislavi jsme zjistili asi patnáct stříkaček s jehlami a následně došlo k jejich odstranění. Také z Pozďatína jsme odeslali několik upozornění, například na nezajištěná okna u místní restaurace nebo na neuzamčenou mysliveckou chatu," pochlubil se Rostislav Veselý.

Zaměstnanci Rostislava Veselého se zaměřují také na kontroly hřbitovů, které bývají pro mnohé zloděje, výtržníky a nenechavce snadným a lákavým cílem.

„Neřekl bych, že nás k navázání spolupráce nutil nějaký konkrétní incident, ale třeba právě na hřbitově se čas od času něco semele, i když to může být v uvozovkách jen rozbitá váza nebo lucerna. Problémem také bývají podivní lidé pohybující se po vesnici a rádi bychom určitým nepříjemnostem předešli. Zároveň cena za preventivní služby agentury mi přijde přijatelná," podotkl pozďatínský starosta Dundel.

Obecní pokladna ve Vladislavi platí bezpečnostní agentuře paušálně pět tisíc korun měsíčně, podle Veselého by náklady na skutečného obecního strážníka byly několikanásobně vyšší.

Nenahrazovat, ale jen doplňovat

„Nechceme ale v žádném případě nahrazovat policii, jde nám pouze o spolupráci s ní, doplnění její práce a také určitý nadstandard pro obce a jejich občany. Všechny podněty, ať už ty z přímého pozorování, nebo fotopastí, předáváme se souhlasem dotčené obce právě policii. Plnohodnotný strážník by ale obce vyšel na 60 tisíc korun měsíčně, my jsme schopni v rámci určitého prostoru poskytovat tyto služby za pět tisíc a obce, jak se zdá, jsou ochraně svých občanů nakloněny," zamýšlel se majitel agentury a zároveň připustil, že je v kontaktu s několika dalšími starosty.

„Jednání proběhla a ještě určitě proběhnou například v Budišově, Rudíkově nebo Trnavě. Zatím disponujeme pěti zaměstnanci a dvěma vozidly a rozšíření těchto počtů nevylučuji," podotkl Veselý.

Problematiku bezpečnosti v ulicích městyse probírali na svém středečním zasedání budišovští zastupitelé. „Mohu potvrdit, že služby bezpečnostní agentury nám byly prezentovány, prozatím jsme ale žádnou smlouvu nepodepsali, což ale neznamená, že předložené nabídky v budoucnu nevyužijeme. S jejím obsahem se ale musíme nejprve detailně seznámit," upřesnil tamní starosta Petr Piňos.

Soukromá bezpečnostní agentura Rostislava Veselého započala se svými aktivitami teprve před dvěma týdny a krom Vladislavi a Pozďatína také dohlíží nad objekty soukromých osob. „Kontrolujeme například průmyslové haly. V budoucnu ale chceme být blízko i obyčejným lidem. Občanům jsme schopni oproti jejich plné moci vyřídit přepis či zrušení vozidla nebo i další úřední záležitosti. Toho budou moci využít třeba senioři, pro které je cestování do města a čekání ve frontách na úřadech nepříjemné," doplnil.