Jiří Nováček každý den pendluje mezi Třebíčí a obcí Dukovany. Není zaměstnancem elektrárny, ale silnici, která kolem ní vede, zná dokonale. „Jestli se díky tomu novému bloku konečně podaří taky postavit novou silnici, tak to samozřejmě beru všemi deseti. Protože takhle úzká silnice třeba v Německu spojuje dvě vesnice, a ne jednu z nejdůležitějších strategických staveb v zemi se čtyřicetitisícovým městem,“ podotkl, když se dozvěděl o tom, že vláda dala zelenou k tomu, aby se začal stavět nový blok.

K tomu oficiálně došlo ve čtvrtek 17. března 2022 krátce po 15. hodině, kdy generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš převzal z rukou ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely dopis, aby jeho lidé neprodleně zahájili tendr na dodavatele nového bloku. Celý akt se odehrál v infocentru dukovanské elektrárny a přihlížel mu i předseda vlády Petr Fiala.

Aleš John
Odborník na jádro: Ve srovnání se Záporožím mají Dukovany jednu velkou výhodu

Podle Fialy se jedná o klíčový projekt. „Je důležitý z hlediska energetické soběstačnosti České republiky a je také důležitý z hlediska energetické bezpečnosti České republiky. Bude mít i dopad na Kraj Vysočina a okolí stavby. Dopady budou pozitivní, ale také přinesou nějakou zátěž, z hlediska aspektů sociálních či dopravních. Jsme si toho vědomi, a u stavby se proto bude postupovat tak, aby se zátěž na region co nejvíce minimalizovala a aby z toho region nakonec vyšel posílen,“ uvedl premiér.

Investorem celé akce je ČEZ. Podle jejího generálního ředitele Daniela Beneše by měl nový zdroj stát 160 miliard korun v cenách roku 2020. „Teď je ale podstatné, co si přečteme v nabídkách. Dopis, který jsem převzal, je dokument nutný k tomu, abychom mohli zahájit soutěž a mohli oslovit francouzskou společnost EdF, jihokorejskou KHNP a americkou Westinghouse,“ uvedl Beneš.

Časový harmonogram:Do 30. listopadu 2022 mají přijít nabídky od všech tří uchazečů.Následovat bude další kolo vyjednávání.

V prosinci 2023 ČEZ předloží vládě pořadí uchazečů.

Následovat bude posouzení vítěze z hlediska bezpečnostních či dalších rizik.

Do konce roku 2024 má být smlouva s daným vítězem podepsána.V roce 2029 se má začít stavět.

V roce 2036 by měl být nový blok v provozu.

Ruskou a čínskou stranu, které také měly zájem nový blok postavit, vláda s ohledem na možná bezpečnostní rizika už předem vyloučila. Neznamená to ale, že by se Česká republika vzdávala odpovědnosti i u ostatních tří možných dodavatelů. „Jedná se o největší investici v novodobých dějinách samostatné České republiky a stát je tím, kdo bude celý proces řídit a kdo bude celý proces kontrolovat. Chtěl bych, aby zde nebylo ani zrnko pochybností. Součástí dopisu je i informace, že stát bude průběžně kontrolovat rizikovost všech tří účastníků tendru i jejich subdodavatelů,“ uvedl ministr Síkela.

Projekt ale nemá být čistě zahraniční – jedním z hlavních kritérií bude i zapojení českých firem. „Součástí podmínek není jen vysoutěžená cena, ale je to i co možná největší účast české vědy, českých výrobců a českých pracovníků na tomto projektu. Podle předběžných požadavků může účast českých podniků dosáhnout až pětašedesáti procent na celkových dodávkách. To v praxi znamená, že české podniky se zúčastní projektu v řádu vyšších desítek miliard korun,“ doplnil Síkela.

Součástí dokumentu je i opce na výstavbu dalšího bloku v Dukovanech a další dva bloky v Temelíně. „V hodnocení to nebude hrát žádnou roli. Chceme mít představu, jestli jsou to ti tři uchazeči schopni nabídnout. Na základě toho bychom se pak mohli rozhodnout, zda si říct o další jeden až tři bloky navíc,“ doplnil Beneš.