Po více než 12 letech tak definitivně míří do finále obrovský problém, se kterým si úřady nevěděly rady.

Stát bere na svá bedra likvidaci ekologické havárie. Státní podnik Diamo skládku plnou jedů odkoupí a sanuje do takové podoby, že v lokalitě poblíž vesnic Pozďátky a Slavičky zůstane zelená louka. Proces bude trvat zhruba dva roky. Nyní ze skládky uniká voda s obsahem kyseliny sírové a přes spodní vody znečišťuje i vody povrchové.

„V listopadu 2007 jsem slíbil, že situaci okamžitě začnu řešit. Nebylo to nijak snadné a trvalo to déle, než jsme si všichni přáli,“ uvedl dále Bursík. Doslova řekl, že jednání s vlastníkem, společností Logika, byla férová, ovšem velmi tvrdá. „Nakonec se ale vyjednávacímu týmu ministerstva životního prostředí podařilo srazit původně požadovanou cenu na méně než polovinu. Po předjednání především s ministerstvem financí tak vláda může v pondělí odsouhlasit, že skládku koupí za zhruba 23 milionů korun stát.“ A dodal, že jeho resort při jednání o ceně stál velmi tvrdě za svým a nepřipustil, aby z veřejných prostředků bylo zaplaceno více, než kolik prokazatelně majitel vydal za zabezpečení skládky a udržovací provoz.

Odkud nakonec přitečou peníze na likvidaci, která má spolknout téměř 400 milionů korun? Nejpravděpodobnější je varianta, že projekt uspěje s žádostí v operačním programu Životní prostředí, část nákladů sanace bude spolufinancovat státní podnik Diamo.

Jeho generální ředitel Jiří Jež při podzimní návštěvě Pozďátek konstatoval, že v lokalitě je 152 různých druhů materiálů, navíc některé vůbec nejsou zaevidovány. „Všechno se vyveze, tady nezůstane nic, pouze pastvina,“ objasnil. Sanace se podle něj dá zvládnout za dva roky. Lidem v okolí by manipulaci s jedy nemělo hrozit žádné nebezpečí, vše se bude vozit zajištěné, zakryté. A kde tedy definitivně skončí obsah pozďátecké skládky? „Bude to v rámci republiky, zřejmě někde poblíž, na Vysočině ovšem ne,“ prohlásil Jiří Jež.

Nebezpečný odpad se v Pozďátkách skladuje od roku 1994, od roku 1996 tu do podloží prosakují nebezpečné látky. Počínaje rokem 1997 je skládka mimo provoz. Logika ji vlastní od roku 2002.