Silničáři byli v plné pohotovosti, přičemž na Jemnicku, v okolí Okříšek a Opatova byla situace asi nejhorší. „V okolí Jemnice napadlo na Silvestra deset centimetrů sněhu, ten teď působí problémy. Silný vítr jej žene na vozovku, nejsou vidět kraje silnice, vozovka namrzá,“ popsal včerejší situaci Miroslav Černý z Krajské správy a údržby silnic.

Asi nejnebezpečnějším prvkem v dopravě je nyní takzvaná bílá tma. Poryvy větru působí, že řidiči skrz sněhovou clonu vůbec nevidí a části úseků projíždějí de facto poslepu. „Děláme, co můžeme. Silnice prvních a druhých tříd solíme, ostatní vozovky sypeme inertem, shrabujeme místa, kde se tvoří sněhové jazyky.

Jezdíme pořád dokola,“ nastínil Černý.

Policisté řešili do odpoledne dvě dopravní nehody, kdy roli hrálo náledí, u Vladislavi a u Dědic, se v zatáčce čelně střetla fabie se citroenem. Výsledkem byli dva zranění.

Energetici mají problémy se stromy, které jsou po období námrazy nalomené a vítr jen dokončuje dílo zkázy. Výsledkem pak je potrhané elektrické vedení.

Takovou poruchu řešili včera dopoledne u obce Kouty. Jejich obavy ale vzhledem k tomu, že větrno má být do soboty, přetrvávají. Pokud by v jedné lokalitě bylo více takových poruch najednou, může dojít k výpadku dodávky elektřiny v celé oblasti.