Chladné počasí potrvá i začátkem příštího týdne. Polovyschlá koryta se plní mírně nad dlouhodobý průměr

„Déšť nám rozhodně svědčí. Mnohem lehčeji jde naorávání, navíc zasetá řepka daleko lépe vzchází,“ hlásí Zemědělská společnost Litohoř.

Ani tradiční bramboráři z Opatova nevidí sibérii posledních dní dramaticky: „To sucho bylo mnohem horší. Brambory jsou letos drobnější a výnosy tak tím pádem klesly z loňských čtyřiceti na letošních třicet tun na hektar,“ spočítal Oldřich Novák ze Zemědělského družstva Opatov. Tamní pěstitelé mají ještě devadesát procent úrody na poli. „Nějaká ta přeháňka při sběru nevadí, v pondělí do toho jdeme nanovo,“ dodal Novák.

Začnou zřejmě sklízet dřív

A tak se zlobí hlavně vinaři: „Musíme urychleně pozdní odrůdy stříkat proti plísním, navíc teď zvažujeme, jestli už i něco z těch raných nezačít sklízet. Bobule hnijí a praskají, navíc se ředí, a tak klesá cukernatost,“ krčí rameny Lubomír Lampíř z Vinařství Sádek.

Situace na řekách Třebíčska je víceméně poklidná. Měřené průtoky na Jihlavě i Želetavce ukazují na to, že po dlouhém suchu se poloprázdná koryta zaplnila mírně nad dlouhodobý průměr.

Hasiči za poslední nevlídné dny neměli na Třebíčsku žádný urgentní výjezd. Přesto je dobré nepodceňovat silný nárazovitý vítr, který může dosahovat i 15 m/s a může třeba lámat větve stromů.