Jak vypadá vinice po zimě?

Velmi dobře. Zrovna jsem se díval, jak vypadají očka a jsou pravidelná, myslím si, že u všech odrůd je to v pořádku. Pomohlo tomu vlhké předjaří. Ještě bude ale trnitá cesta k hroznům.

Jak vůbec dopadla loňská sezona?

Nejhůř za posledních dvacet let. Vína jsme měli tak málo, že to nepamatuji. Asi dvacet pět procent normálního průměru. Děláváme obvykle dvě stě hektolitrů a měli jme čtyřicet. Opravdu málo. Všechno zlikvidovaly houbové choroby, sousední Znojemsko mělo ještě ke vší té smůle taky krupobití.

Zájemcům budete příští sobotu předvádět ukázkový řez révy vinné. Kolik je vůbec jeho způsobů?

Ve světě je známých sedmnáct, na Sádku jich máme třináct. Je to největší ukázka vedení a tvaru révy vinné v republice, budoval jsem ji s největším českým odborníkem na vinařství profesorem Vilémem Krausem.

Jakou nejčastější chybu dělají drobní pěstitelé, kteří se rozhodnou mít doma pár hlav vína?

Bojí se právě jarního řezu. Řežou málo. Bojí se zásadní redukce. Úroda je pak sice velká, ale hrozny nejsou sladké, napadají je plísně. Keř může třeba i uschnout. Doporučuji důkladný řez, nevyčerpávat keř. Radím lidem řezat maximálně na deset oček.

Kterou byste doporučil drobným pěstitelům z Třebíčska odrůdu do zahrádky a kdy sázet víno?

Víno se tady u nás sází na jaře. Na Moravě a na Slovensku, kde je kontinentální klima, to znamená tvrdší zimy, se sází na jaře. Doporučil bych vzhledem k nižší sumě teplot na jižní Vysočině některou z bílých stolních odrůd. Vhodná je zvláštní odrůda z Moldávie a jižního Ruska Vostorg. Je odolná vůči houbovým chorobám. Dobře u nás dozrává, má velký, bílý, atraktivní hrozen. Dále Arkádia je vhodná, to je též bílé víno. Z červených Aivaz, který pochází z Izraele, u nás dobře dozrává a je taky částečně rezistentní. Nebo klasické muškátové odrůdy – Muškát moravský a Irsay Oliver. Hrozen je menší, ale chutný. Nevýhodou je, že tyto voňavé odrůdy napadají mouchy a vosy a musejí se rychle zkonzumovat najednou. Ale jsou to odrůdy odolné vůči mrazu.

Jak byste poradil sázet víno?

Doporučuju sázet do půdy přichystané na podzim. Do hloubky šedesát centimetrů, na dno jámy dát uleželý kravský nebo koňský hnůj. Sazenici na den předem namočit do vody a pak ji sázet šikmo, úplně celou zahrnout a dát k ní oporu a zalít. Pak už se hnojí výhradně jen na list.

Nedávno jste dosáhl výrazného úspěchu právě v řezu révy vinné na soutěži v Chatteau Bzenec…

Skončil jsem na třetím místě v republice, ve skupině, která měla pětadvacet účastníků. Vyhrál profesionál z Prušánek, který se tím živí na vinicích v Rakousku. Ten pojede na evropské klání do francouzského Provence. Řezal se Ryzlink rýnský, typická místní odrůda. Ořezal jsem čtyřicet keřů za deset minut. Vítěz jich měl šedesát osm. Měl jsem nůžky, kterým se smáli, že jsou jak doma na kačeny (smích), tak mi nakonec půjčili o něco lepší. Hodnotilo se víc ukazatelů včetně čistoty řezu. Pro Sádek to byla prestižní záležitost.