„To jediné a skořápka obvodového zdiva zůstalo zachováno. Jinak se vnitřní dispozice zcela změnila. Staré nahradilo nové. V průběhu stavby se naráželo na nečekané komplikace. Zdi, jež se tvářily jako nosné, vůbec nosné nebyly. Prostě stoletý dům plný nepříjemných překvapení. A tak se za chodu musel měnit projekt, aby byl objekt staticky v pořádku,“ uvedla třebíčská mluvčí Irini Martakidisová.

Po roce a půl je rekonstrukce ve finiši. Centrum začne fungovat od 1. ledna 2020. Různé zájmové spolky, maminky s dětmi, mladé kapely, senioři, sociálně znevýhodnění Třebíčané, ti všichni budou mít k dispozici provoz, jehož chod bude řídit spolek STŘED.

Zajímavý loft

V přízemí hned ve vestibulu, kudy se i dřív vcházelo do kina, bude pult pro denní službu. Za rohem v sále je vše nachystáno na denní kavárnu. Mimochodem – z multifunkčního sálu lze jednoduchým opatřením udělat až čtyři menší místnosti. V suterénu je odhlučněný prostor pro hudební produkci. V přízemí směrem do dvora vznikl vzdušný prosklený prostor, v jehož jedné části bude cvičná kuchyňka, ve druhé místnost pro rodiče s dětmi. Odtud je přímý vstup na dřevěnou terasu. Dvůr už je nachystaný na závěrečné parkové úpravy. Vznikne na něm pískoviště a hřiště pro pétangue.

Centrum zahrne výtvarnou a rukodělnou dílnu, počítačovou hernu i knihovničku s čítárnou. V patře jsou kanceláře či klubovny. Industriální loftový charakter podtrhuje částečně skleněná podlaha. Zaujmou nezakryté stropy. Stavaři podle projektu ponechali původní štukový strop, býval tmavočervený, nyní je tmavě šedivý.

Bude možnost trávit v komunitním centru čas zdarma nebo se bude něco platit?

„Provozovatel nastaví podle zájmu organizací a veřejnosti plán provozu, který bude koordinovat veškeré aktivity v centru. STŘED bude od uživatelů vybírat za krátkodobé a jednorázové pronájmy symbolické poplatky, určené na částečné pokrytí provozních režií centra. Větší část bude hradit město,“ popsala plány mluvčí radnice Martakidisová.

Práce na rekonstrukci začaly v polovině loňského května. Původní předpokládaná cena 42 milionů korun bez daně stoupla z již uvedených důvodů v průběhu stavby o 10 milionů. Přislíbená dotace činí 17 milionů korun. Kino bylo dostavěno v roce 1919. Postupně měnilo název od Moravie, přes Stadion, Svět, Sputnik a po revoluci znovu získalo název Moravia. Poslední film byl promítán v roce 2006.