„Kolekci několika obřích modelů jsme vyrobili kdysi pro náš ples. Pak nám bylo líto je vyhodit. Děláme s nimi od té doby lidem radost, jezdíme na Noc vědců na hvězdárnu do Brna i jinam,“ řekl iniciátor náměšťské akce Ferdinand Szemla.
Spolu s kolegou Janem Hajným vyrobili i nejnovější model, soukromou americkou raketu Falcon Heavy. Jedná se o největší model svého druhu u nás. Ve čtvrtek kvůli tomu přijeli do Náměště nad Oslavou komisaři Agentury Dobrý den, aby raketu zapsali do České knihy rekordů.

Raketa je vyrobená z papírových trubek a polystyrénu. Hodiny strávené na její výrobě tvůrci nepočítali. „Někdy lepidlo nedrželo, jindy jsme něco předělávali. Bylo to hodně hodin,“ svěřil se Jan Hajný.

Modely raket z Náměště nad Oslavou si „zahrály“ i v jednom z dílů seriálu Pečený sněhulák režiséra Jakuba Koháka.
V náměšťské sokolovně budou rakety, lunochod a družice Sputnik k vidění do soboty, kdy Dny kosmonautiky skončí dětským maškarním plesem Na marsu a večerním tematickým plesem V kosmu II. V sále organizátoři zároveň instalovali panely o historii kosmonautiky. Vystavili i fotografie z návštěvy prvního československého kosmonauta Vladimíra Remka na nedaleké vojenské letecké základně v roce 1979.

Dny kosmonautiky v Náměšti nad Oslavou | Video: Deník/Luděk Mahel