„Vládne tady negativní energie. Na každém kroku. To je něco, co podvědomě cítím svým šestým smyslem a třetím okem," popisuje svoje letošní dojmy Pavel Bulíček, který prodává u stánku všelijaké léčivé masti a přípravky. Jak sám dodává, na hrotovické trhy jezdí už osmým rokem. "Nebývalo to vždycky takové, jako letos,“ dodává prodejce.

Přesto nelituje, že z Moravských Budějovic, které jsou od Hrotovic jen něco málo přes dvacet kilometrů daleko, o víkendu na jarmark přijel. „Snažím se nemít očekávání. Člověk pak není zklamaný. I když je letos opravdu malý zájem, stejně jsem tu potkal zajímavé lidi. Cesta nebyla zbytečná,“ přiznává prodejce.

První letošní sníh v Třebíči.
FOTO: Lidé v Třebíči a na Třebíčsku se radují z prvního sněhu

Stánkaři i někteří návštěvníci jsou přesvědčeni o špatné propagaci akci. Prodejci zároveň poukazují i na malou účast kolegů stánkařů. „Bývalo tu dříve na výběr více jídla, hraček pro děti i farmářských výrobků. Kdyby bylo víc trhovců, bylo by i víc zákazníků. Těch je tu letos opravdu málo. Jako by o tom lidi vůbec nevěděli,“ zvažuje včelař Kamil Kurtin, který zde mám svůj stánek se zajímavým sortimentem.

Předzvěst Vánoc

Za pravdu mu dávají i přítomní zákazníci. „Vůbec jsme nevěděli, že něco takového v sousedním městě bude. S rodinou jsme se to dozvěděli náhodou, protože na Facebooku sledujeme jednoho stánkaře. Tak jsme za ním přijeli. Přitom půl roku dopředu víme, že v Jaroměřicích trhy budou pětadvacátého. A taky že se těšíme,“ kroutí návštěvník z Jaroměřic hlavou.

Hosté jarmarku si mohou koupit třeba bylinné masti, oblečení, cukrovou vatu nebo kožešiny. „A hlavně je tu medovina. Na výběr tady lidé podle mne mají. A v právě panujícím zimním počasí se hodí něco na zahřátí,“ naznačuje včelař Kurtin, co je hitem jarmarku. Nabídka je ale podle něj poloviční oproti minulosti.

Doprava v Třebíči
Doprava v Třebíči kolabuje. Příští týden bude lépe, zní z radnice

Jenže i když se prodejcům malý zájem lidí vůbec nelíbí, doufají v lepší časy. „Trhy v Hrotovicích bereme jako předzvěst Vánoc a zahájení adventních akcí. Letos tomu pomáhá i sníh. Díky němu je náměstí krásně malebné. Počasí se skutečně podařilo. A budou další jarmarky, kam dorazí více lidí,“ zachovává klid Kurtin.

Ani negativní energie nepřinutí Pavla Bulíčka, aby nad podzimním jarmarkem zlomil hůl. „Příští rok tu budu zase. Zůstanu pozitivní a budu věřit, že se to zlepší. Mám lidi rád. I kdyby si jeden přišel na své, vyplatí se to. A navíc budou Vánoce,“ uzavírá s nadějí Bulíček.