Však je na čase. Kopulovitá střecha hrozí zřícením. Už teď je chrám vystěhovaný, jen pro páteční Den otevřených dveří do něj farníci přinesli židle, pár květin, občerstvení a kasičky s pokornou zdvořilou prosbou o příspěvek na stomilionovou opravu, se kterou významně pomohou dotace i štědří sponzoři z řad velkých firem.

Dění sledoval i varhaník Martin Čech, který v kostele působí pěknou řádku let. „Varhany už prošly částečnou rekonstrukcí. Teď je neprodyšně zabalí, nesmí do nich vůbec žádný prach. Ve skříni si poberu nějaké noty, protože zároveň působím jako varhaník v kostele sv. Mikuláše ve Znojmě. A na tři roky zdejší chrám opustím,“ poznamenal.

U řečnického pultíku se při závěrečných proslovech vystřídali hejtman Vysočiny Jiří Běhounek, pomocný biskup brněnský Pavel Konzbul či jaroměřický farář Tomáš Holcner. V převlečení za hraběte Questenberka a jeho manželku přišli místní herci. Jan Adam nemohl chybět, protože byl to počátkem 18. století on, kdo chrám nechal vystavět a dal podobu zámku, jak ho známe dnes. Rekonstrukce, jež začíná, bude největší od té doby.

Klement Gottwald v roce 1947 při návštěvě zámku v Náměšti nad Oslavou.
Gottwald už není čestným občanem Třebíče

Emotivní okamžiky loučení umocnil bezchybný výkon pěveckého sboru Musica Animata z Třebíče pod vedením Karla Tomka. Tak za tři roky nashledanou…