Zralé výpěstky, to má být hlavní devíza v konkurenci zahraniční produkci, kde zeleninu sklízejí ještě před uzráním, aby se nezkazila cestou do marketů. To se podepisuje na její chuti.

„Pěstovat se bude devět měsíců v roce, od října do června či července. Přes léto uděláme důkladný úklid, údržbu a vysázíme nové rostliny. Budeme pak dodávat na trh zeleninu v období, kdy neroste na zahrádkách. Společnost NWT nám dodá skleník, jehož princip vymysleli v Holandsku,“ uvedl Leoš Zahrádka, jednatel společnosti Farma Kožichovice, která je investorem. Pořízení skleníku a zázemí včetně velké kryté nádrže na vodu vyjde na 160 milionů korun. Stálé zaměstnání zde najde okolo 35 lidí.

Žádná zář nad Třebíčí

„Je mi jasné, jaká je první otázka, která napadne každého u pojmu velký skleník. Zda nebude produkovat světelný smog. Odpověď zní: nebude. Použijeme odstínění speciálními žaluziemi,“ doplnil jedním dechem Zahrádka. Připomeňme, že průšvih se světelným smogem řešili docela nedávno na severu republiky. Do tmy tam zářily příhraniční areály v Polsku.

Hulínská společnost NWT stejné skleníky, jaký vznikne u Kožichovic, postavila například v Kameničanech na Slovensku. A stejné know–how je použito taky ve zbrusu novém skleníku ve Smržicích na Prostějovsku nebo ve Velkých Němčicích na Břeclavsku. „Když se podíváte tam, uvidíte, co má vzniknout u Kožichovic,“ odkázal Martin Adamuška, který má na starosti projekce a přípravu staveb v NWT a zabývá se taky kožichovickým projektem.

Čistota a čmeláci na wi-fi

Rostliny se ve zmíněných provozech pěstují velmi čistým způsobem, hydroponicky ve speciálním balu z kokosového materiálu. Zálivka je k zelenině přivedena po kapkách. Květy opylují čmeláci, žijící uvnitř skleníku. Režim, kdy je vpustí na květy, řídí wi-fi. Stejně tak zálivku a hnojení.

Vytápění kožichovického skleníku zajistí vlastní energetický zdroj. Pro zálivku se využije dešťovka, sebraná i z některých blízkých průmyslových areálů. Voda se bude shromažďovat ve velké kryté retenční nádrži, k rostlinám poputuje přečištěná a chemicky upravená.

„Budeme prodávat ve vlastní prodejně, dále se zařadíme do družstva Čerstvě utrženo,“ zmínil Leoš Zahrádka.
Zdůraznil, že ve sklenících budou celoročně pracovat zaměstnanci, ne brigádníci. „Je nutné tu práci dělat dobře a přesně. Zaškolení chvíli trvá. To se brigádně dělat nedá,“ vysvětlil.

Co je Čerstvě utrženoNeziskové odbytové družstvo s názvem Čerstvě utrženo založili v roce 2017 někteří farmáři společně s NWT. Jejich cílem je nabízet lokální ovoce a zeleninu pod společnou značkou. Domlouvají se na základě zájmu zákazníků, co budou pěstovat. Díky společnému postupu chtějí být silnější při vyjednávání o podmínkách s obchodními řetězci.
Zdroj: NWT

Na poli mezi Kožichovicemi a Třebíčí bude za rok obrovský 2,5 hektarový skleník. | Video: Deník/ Hana Jakubcová