Jakkoli se zdá, že se jedná o pohled do nějaké supermoderní továrny, opak je pravdou. Takto to vypadalo v pondělí v dětském oddělení třebíčské knihovny. Děti si zde s roboty nejen hrály, ale také je programovaly. „Tahle dovednost se začíná prosazovat do školních osnov. Z grantů jsme několik robotů koupili, děti si ze mohou s nimi hrát a programovat. Některé jsou nadšené, hlavně větší kluci. Ale některé pořád ještě zajímají hlavně knížky,“ vysvětluje Martina Mejzlíková, která se v knihově stará o počítačovou podporu.

Mobilní pošta v Trnavě na Třebíčsku
Mobilní pošta na Třebíčsku: lidé novinku využívají, dorazil i filatelista

Den s roboty přilákal i malého technika Jaroslava Augustina. „Teď robotovi zadám, aby jel dopředu, v tomhle kroku promluví, teď otočí hlavu,“ popisuje, co přesně dělá na počítači. Neznamená to, že by psal příkazy ručně. Myší kliká na jednotlivé ikony, které značí dílčí kroky. „O roboty se zajímám. Zrovna tohohle mám doma,“ říká Jaroslav.

Kromě dvou velkých robotů či robotické ruky, které kluci v knihovně programují, se po dráze prohánějí i malí robůtci. „To jsou ozoboti. Sledují dráhu, kterou děti staví jako puzzle. Jednotlivé dílky znamenají i různé pokyny,“ ukazuje Mejzlíková. „Pro úplně nejmenší děti jsme připravili programování robotické včeličky a jejího zeleného kamaráda,“ uzavírá.