Celý večer vznikl v podstatě náhodou. Majitel Třebíčanky zpěvák Venca Bartoš jel počátkem tohoto týdne se svými přáteli Petrem Škarabelou a holandským malířem žijícím v Příštpu na Třebíčsku Waltherem Smeitinkem-Mühlbacherem na ukrajinsko-slovenské pomezí pro své ukrajinské přátele prchající před válkou. Během cesty je napadlo oslovit svého kamaráda Tomáše Matonohu, zda by pro Ukrajinu nemohl v Třebíči uspořádat benefiční večer. „Je to velká náhoda. My teď v Třebíči ve studiu nahráváme nějaké věci, jsme tu tento víkend pracovně. Využili jsme toho, zaskočili jsme na Třebíčanku a narychlo udělali tuto akci,“ vysvětlil Tomáš Matonoha, jak je možné, že se tak narychlo objevil na Vysočině.

Slamerka Večerka. Charitativní slam poetry v Třebíči na podporu Ukrajiny.
Charitativní slam poetry: flákání i válka pomohly v Třebíči Ukrajině, podívejte

Vstupné na improvizovaný koncert bylo dobrovolné, většina přítomných na něm ale rozhodně nešetřila. Nejinak tomu bylo i na aukci obrazů, které do dražby věnoval již zmíněný Walther Smeitink-Mühlbacher, jeho ukrajinský přítel Sergej Biba, švýcarsko-nizozemská výtvarnice Marjolein Bos a třebíčský umělec Pavel Hlaváč.

Největší zájem byl o malbu Pavla Hlaváče nazvanou Noční hlídač, kterou po velkém boji získal Milan Robotka. Z vyvolávací ceny tři tisíce korun se konečná částka vyšplhala na 31 100 korun. Kuriózní kousek se povedl Dagmar Frulové. Aniž by si toho všimla, vydražila dva stejné obrazy od Marjolein Bos, každý po 2500 korunách. „To nevadí,“ smála se. „Obrazy mám ráda, takže si jeden pověsím doma, bude to taková vzpomínka na dnešní večer, a druhý někomu věnuji. Jsem ráda, že jsem podpořila hezkou věc,“ doplnila.

Shromáždění před Pasáží 4. března 2022.
VIDEO: Třebíčané stojí za Ukrajinou, podpořili ji na shromáždění před Pasáží

Tomáš Matonoha, který se zhostil role licitátora, neskrýval svou spokojenost. „Dámy a pánové, myslím, že jsme vybrali nějakých sedmdesát tisíc korun,“ zhodnotil výsledek aukce.

Výtěžek nyní poputuje na transparentní účet Spolku CS156, jenž sdružuje umělce z Třebíče a okolí. Ten peníze následně věnuje konkrétním ukrajinským rodinám, které do Česka prchly před válkou.