Třebíčská mluvčí Irini Martakidisová upřesnila, že socha byla odborně demontována restaurátorem Janem Vodáčkem. „Byla odvezena k restaurování do jeho ateliéru v Kamenném Malíkově. Z důvodu náročnosti restaurátorských prací byla zvolena možnost realizace v ateliéru. Předpokládaná cena bude 250 tisíc korun, socha by se měla vrátit nejpozději v září letošního roku,“ doplnila Martakidisová.
Tento svatý Florián z dílny sochaře Štěpána Pagana úplně původně do 80. let 19. století zdobil jednu ze tří kašen na nedalekém Karlově náměstí. Po odstranění kašen se se sochou lidé dlouhé roky setkávali mezi původními budovami spořitelny a okresního úřadu, kam byla umístěna. Pak ji v letech 1994 až 2000 restauroval akademický sochař Jiří Novotný.
Svatí na třech kašnách Karlova náměstí
Na cedulce, která je přišroubovaná na podstavci sv. Floriána, se píše, že „cílovým řešením je navrácení sv. Floriána – spolu se sochami sv. Václava a sv. Šebestiána – zpět na Karlovo náměstí“. Zda tomu tak někdy bude, není jisté. V aktuálně navržené revitalizaci hlavního třebíčského náměstí se ani jedna ze zmíněných soch neobjevuje. Sv. Šebestián, kterého vytvořil počátkem 18. století rovněž sochař Pagan, v současnosti zdobí sousední Martinské náměstí. A sv. Václav, jehož autor je neznámý, býval před vjezdem do třebíčské nemocnice na Purkyňově náměstí.
Chtějí, aby se do nemocnice vrátil
Jenže nemocnice prochází stavebním boomem, řada objektů byla stržena, nové přibyly. A tak odtud před demolicí paneláku, v němž sídlila chirurgie, sv. Václava raději odvezli. „Nachází se v depozitáři akademického sochaře Františka Kovaříka ze Svratky. V současné době jsou v plánu stavební práce na rekonstrukci operačních sálů a po tuto dobu se socha určitě nevrátí zpět. Po dokončení všech stavebních prací bude Nemocnice Třebíč usilovat o navrácení sochy sv. Václava zpět do svého areálu, kam podle nás patří,“ uvedl mluvčí zdravotnického zařízení Radek Fukal.
S dílem třebíčského barokního sochaře Štěpána Pagana se lidé na Vysočině setkají i jinde než v Třebíči. Vytvořil sousoší Nejsvětější Trojice pro sloup v prostoru náměstí před zámkem v Jaroměřicích nad Rokytnou, dále sochu sv. Jana Křtitele v Mrákotíně, sv. Prokopa v Telči nebo Panny Marie v Lesonicích.