Skleníky patří Farmě Kožichovice. Její vyhlášená rajčata a jahody nyní rostou jen za přispění tepla a denního světla. Přisvěcování je vypnuté kvůli vysokým cenám za energie. Ale vedení společnosti se tomu rozhodlo postavit čelem. „Z energetické krize jsme se museli proinvestovat. Peníze šly do dalšího zateplení skleníků, vysoutěžili jsme fotovoltaiku na snížení odběru elektřiny, investovali jsme i do biomasového kotle, abychom mohli vytápět nejen zemním plynem,“ vysvětlil jednatel společnosti Farma Kožichovice Leoš Zahrádka.

Jahody se pěstují v asi metrové výšce. Ke každé vede hadička se závlahou.
Sladké plody po celý rok. Na známé farmě v Kožichovicích budou pěstovat jahody

Podle něj začal problém s energiemi už před půldruhým rokem. „Tehdy po covidu byly energie velmi levné, pak zase zdražily. Minulý rok bylo kolísání cen extrémní,“ zavzpomínal Zahrádka, který dodal, že společnost se v reakci na to rozhodla změnit pěstební cyklus. „Původní myšlenka byla taková, že jsme měli skleník, který byl osvětlený. V něm se pěstovalo přes zimu. V druhém skleníku se pěstovalo přes léto. Tím jsme mohli mít produkci po celý rok.“

Farma Kožichovice
Pěstuje rajčata a jahody.
Jako zdroj tepla používá kogeneraci – tedy kombinovanou výrobu tepla a elektřiny. Nedávno pořídila i kotel na biomasu.
Vyrobenou elektřinu nyní dodává do sítě, předtím ji používala k osvětlení skleníků.

Farma přešla na letní režim. Z toho důvodu její výpěstky v prodejnách nyní koupit nelze. V současné době už jsou ale ve skleníku nejen zelené rostlinky, ale na mnohých už se objevily květy. „Předpokládáme, že první sklizeň by si zákazníci mohli koupit začátkem května. Je ale možné, že menší sběr bude už ve druhé polovině dubna,“ sdělil Zahrádka.

Neúnosné ceny energií

Podobně k energetické krizi přistoupily i obdobné společnosti na nedaleké jižní Moravě. Mezi ně patří také podnik Čerstvě utrženo, který sdružuje několik farem od Znojemska až po Hodonínsko. „Energii na světlo a vytápění nám nepokryje ani bioplynová stanice z blízkých Uherčic, část musíme nakupovat z běžné sítě. Současné ceny jsou ale mimo únosnou realitu,“ potvrdil vedoucí skleníků ve Velkých Němčicích na Břeclavsku Josef Karpíšek.

V Třebíči přesazují i v zimě. Stromky od Septiku jsou už u starého hřbitova.
V Třebíči přesazují i v zimě. Stromky od Septiku jsou už u starého hřbitova

Ve Velkých Němčicích dokonce museli přistoupit k ještě razantnější opatřením. „Normálně bychom v říjnu obměnili rostliny a pěstovali dál, tentokrát jsme ale produkci jen takříkajíc dojeli. Doma zůstalo na pětačtyřicet zaměstnanců, na nás bylo zajistit jim peníze a snažit se rozptýlit jejich obavy ze ztráty zaměstnání,“ potvrdil vedoucí skleníků Karpíšek.

Naproti tomu v Kožichovicích zůstali zaměstnanci na svých pozicích. „My jsme provoz nepřerušili, takže zaměstnanci tu zůstali. Práce pro ně tady byla pořád,“ informoval Zahrádka.