Radnice městysu Okříšky sídlí na zdejším zámku, který dříve využívalo zdejší družstvo. Podle starosty Okříšek Zdeňka Ryšavého se o freskách ví už asi třináct let. „Objevily se, když se v letech 2008 a 2009 dělala rekonstrukce zámku, kde dnes sídlí úřad městyse. Dochovala se ale jen část, protože v 80. létech, kdy zde sídlilo družstvo, zámek částečně vyhořel a strop s freskami se propadl,“ uvedl Ryšavý.

Oprava Nádražní ulice se chýlí ke konci. Pod novým asfaltovým povrchem se skrývá i nová kanalizace.
Řidiči si oddechnou, Okříšky otevřou průjezd od Přibyslavic

Fresky pocházejí asi z 80. let 19. století.
Objeveny byly v roce 2008.
Jejich obnova vyjde na 360 tisíc korun.

Fresky byly objevu zakonzervovány a čekaly na restauraci. Okříškám se nyní podařilo sehnat dotaci z Fondu Vysočina, díky níž je mohou obnovit. „Celá akce stojí 360 tisíc korun, což není úplně málo, fond to ale z poloviny kryje. Chceme, aby se ze sálu stala důstojná místnost. Zasedá tu zastupitelstvo, někdy jej ale používáme také na výstavy nebo různé obecní akce. Kromě toho hodláme ošetřit i podlahu, která má také nejlepší léta za sebou. Také tam koupíme nový nábytek, ten původní totiž pocházel ještě z bývalé budovy úřadu,“ doplnil Ryšavý.

Na obnově fresek pracuje restaurátor Pavel Procházka se svou manželkou, který dříve pomáhal obnovit malby například na zámku v Brtnici či v obřadní síni v Havlíčkově Brodě. „Když se fresky při rekonstrukci zámku objevily, nechaly se zakonzervovat. Pak mezi památkáři vyvstala debata, zda je vůbec rekonstruovat. Sál byl totiž přepažen příčkou, přičemž v jedné polovině se malby vůbec nezachovaly. Nyní se tedy řeklo, že se obnoví vše, takže my opakujeme motiv z té strany, která se zachovala,“ který odhaduje, že tehdejší zámecký pán nechal fresky do sálu namalovat v 80. létech 19. století.