Ty nyní trápí sever země především na Ostravsku, dále Ústecko, okolí středočeských Kralup nad Vltavou, Olomoucký, Zlínský a zčásti i Jihomoravský a Pardubický kraj.

Měřicí stanice v Třebíči v úterý brzy po ránu zaznamenávala nejhorší hodnoty z pěti stanic, které aktuálně měřily stav ovzduší v Kraji Vysočina. Pro srovnání - podobná čísla jako z Třebíče přicházela v kategorii polétavého prachu tou dobou třeba z řady míst Prahy. V noci z pondělí na úterý bylo v třebíčských bytech patrné, že se nevyplatí mít pootevřené okno na spaní, protože vzduch, který přicházel zvenčí, nebyl příjemný.

Jako na houpačce

V úterý po osmé hodině ráno se situace mírně zlepšila a měřicí přístroje v Třebíči změřily data, která odpovídala třetímu stupni „uspokojivý“. Ten tou dobou měli na Vysočině také v Jihlavě a ve Žďáru nad Sázavou. Stanice Košetice a Pelhřimov pak vykazovaly hodnoty na druhém stupni klasifikované jako „dobrá“. Pak se ale zase hodnoty v Třebíči zhoršily na čtvrtý stupeň.

Prašné částice pronikají do dýchacího ústrojí, můžou tak přispívat k nemocem dýchacích cest. Zdrojem je především doprava, průmysl a stavebnictví. Měřicí stanice provozuje Český hydrometeorologický ústav.