Podle Pacala jsou uvnitř stroje dvě kladiva, která svým bušením dávají široko daleko vědět, kolik je hodin. „Porouchalo se to kladivo, které odbíjí počet hodin od jedné do dvanácti. To, které odbíjí čtvrthodiny, funguje, i když také není v nejlepším stavu. Celé to zařízení je staršího data, naposledy se opravovalo někdy před třiceti lety," řekl starosta.

Zdroj: Deník/Milan Krčmář

Odborná firma část porouchaného stroje demontovala a snaží se jej spravit. Mělo by to být hotové v polovině září,“ doplnil Pacal s tím, že město si tento termín určilo jako podmínku. „V pátek 16. září začínají oslavy ke slavnostnímu otevření Karlova náměstí, které jsme dva roky opravovali. Byla by škoda, kdyby nám k tomu hodiny nebily,“ doplnil.

Oprava kladiva „pro celou“ je nutností, město ale po této zkušenosti počítá s tím, že opraví i „čtvrtkové“ kladivo.

Na každé straně třebíčské městské věže je jeden ciferník. Všechny mají průměr 5,5 metru, velká ručička měří přes dva metry, malá necelé dva metry, čísla jsou vysoká šedesát centimetrů. Soubor velké i malé ručičky váží téměř sto padesát kilo.

Zpěvák Michal Hrůza a kapela Hrůzy na Podzámecké nivě v Třebíči během festivalu Energie pro kulturu.
Hrůza v Třebíči, Podzámecká niva praskala ve švech. Poznáte se na fotkách?

Asi nejvíce věžní hodiny utrpěly v roce 1822, kdy při požáru města vznikl takový žár, že kupole věže podle tehdejších očitých svědků doslova vybuchla. Věž i hodiny se kompletní renovace dočkaly až o čtyřicet let později. Poslední velké opravy věže proběhly v roce 1996. Tehdy se renovovaly i hodiny, které dostaly nové rafiky.