Pokud chcete zdárně dojet do cíle, vyhněte se silnici druhé třídy mezi Pocoucovem a Trnavou na Třebíčsku. Právě tam je totiž největší pravděpodobnost z celé Vysočiny, že vám pod koly skončí lesní zvěř. „Na části silnice dlouhé necelých 3,5 kilometrů došlo od loňského října do letošního března k pětadvaceti srážkám vozidel se zvěří. Výrazně rizikový na této silnici je úsek o délce 189 metrů, kde došlo ve sledovaném období k deseti střetům se zvěří o celkové škodě více než půl milionu korun,“ informoval Jan Marek, tiskový mluvčí pojišťovny Generali Česká.

Nové semafory v Třebíči dlouho nevydržely.
Nové semafory v Třebíči dlouho nevydržely, při nehodě je srazilo auto

Tato čísla vyplývají z tzv. SRNA indexu, který pojišťovna vydává už osm let. „Ale srnky běhají pod kola i o kus dál. Já ji loni v listopadu srazil mezi Třebíčí a Račerovicemi. To je asi tři kilometry vzdušnou čarou od Pocoucova. Stálo mě to pravé přední světlo a lehce promáčklý blatník. Sever Třebíčska je v tomto ohledu asi prokletý,“ glosoval Luděk Hoffmann z Třebíče. „Vlastně ale nevím, jak to s tou srnou vlastně dopadlo. Nejel jsem moc rychle, takže když jsem zastavil, viděl jsem, jak se belhá pryč. Ale obávám se, že pak asi někde pošla. Je to dost křehké zvíře,“ zamyslel se Hoffmann.

Největší škody na Pelhřimovsku

Vůbec největší škody však střety se zvěří napáchaly na Pelhřimovsku. Řidičům zde kvůli srážkám se srnkami, divočáky a jinými obyvateli lesa vznikla celková škoda za téměř deset milionů korun. To je dvojnásobek oproti jihlavskému okresu, kde se kvůli zvířatům bourá nejméně.

Srážky se zvěří tvoří v případě jihlavského a žďárského okresu polovinu všech nehod mimo obytnou zástavbu. Na Třebíčsku jsou to dokonce dvě třetiny. „Ve sledovaném období na Vysočině evidujeme 785 srážek se zvěří. To znamená, že na zdejších silnicích došlo ke střetu se zvěří zhruba každých 6,5 kilometrů. Škoda na zdraví a životě na jeden kilometr silnic je 8 117 korun,“ shrnul Jan Marek.

Hromadná nehoda se stala v pondělí odpoledne u Třebíče. Ilustrační foto
Hromadná nehoda u Třebíče: kamion srazil tři osobní auta, zranilo se i dítě

Na Třebíčsku je ale poměrně hustá silniční síť, takže zde řidiči srážejí zvěř až na každém sedmém kilometru. Zato na Havlíčkobrodsku je to necelých šest kilometrů.

Mluvčí pojišťovny dodal, že Generali Česká loni celorepublikově řešila přes osm tisíc nehod způsobených zvěří. Celková škoda dosáhla 382 milionů korun, průměrně pojišťovna každému řidiči vyplatila necelých padesát tisíc korun. „V Česku pod koly motorových vozidel končí nejčastěji srnčí zvěř, a to hned ve třech čtvrtinách všech případů. Následují ho prase divoké, které ve statistikách figuruje s osmi procenty, zajíc s pěti a daněk se dvěma procenty,“ doplnil Marek.

Střety aut se zvěří na Vysočině (období říjen 2022 až březen 2023):

Okres Počet případů Škody na majetku
Havlíčkobrodsko 185 9 401 100 Kč
Žďársko 167 9 335 200 Kč
Pelhřimovsko 159 9 864 300 Kč
Třebíčsko 150 7 634 000 Kč
Jihlavsko 124 4 976 000 Kč
Vysočina 785‬ 41 210 600 Kč
Zdroj: Generali Česká v rámci tzv. SRNA indexu.