Opětovně upozornil, že registrace probíhá telefonicky, volající by měl být trpělivý, protože je telefonátů opravdu hodně a může se stát, že chvíli počká, než linka buď přestane být obsazená nebo personál vezme telefon, protože má právě jinou neodkladnou práci.

Elektrárna poskytne tuto službu nejen zaměstnancům, ale i lidem ze širokého okolí. „Co ordinace loni zavřely, nebylo snad dne, kdy by lidé neurgovali a neoslovovali i nás starosty s prosbou, aby se s tím něco udělalo,“ zmínila starostka Rešic Petra Jílková, která je zároveň předsedkyní organizace Ekoregion 5, jež sdružuje obce v nejbližším okruhu okolo jaderného provozu.

Zubařka Karolína Svobodová, která od pondělního rána obsazovala křeslo zájemci o ošetření či vstupní prohlídku, do Dukovan dojíždí z Brna. Ke své práci má k dispozici mimo jiné nejmodernější stomatologický rentgen.

Dvě plomby

S úvodním ošetřením u ní byl spokojený Josef Ležák z nedalekých Lhánic, který je směnovým zaměstnancem elektrárny. „Přišel jsem kvůli dvěma vypadeným plombám. Chodil jsem dřív k zubaři taky na elektrárnu, ale co ordinace osiřely, jinde mě nevzali. Paní doktorka Svobodová mi našla ještě další problém, objednala mě a budeme to řešit dál,“ přiblížil Ležák svou první návštěvu.

Vyšetření si pochvaloval rovněž Martin Fojtášek. „Bylo to rychlé včetně rentgenu zubů, ordinace jsou vybaveny, že jsme koukal a pan doktor byl příjemný. Vysvětlil mi další postup a už jsem objednaný na dvě následné návštěvy“, popsal své první dojmy.

Ordinují tu pět dní v týdnu. Dospělým i dětským pacientům poskytují zubní lékařskou péči hned tři zubaři a jedna zubní hygienistka. Dělají se zde i výkony na pojišťovnu.

Jen tak ordinace znovu neosiří

„Celkově ČEZ do rekonstrukce prostor a vybavení křesly, přístroji a nábytkem v nejvyšším standardu vložil bezmála 10 milionů korun.

Smlouva s lékaři je postavená tak, že je dlouhodobá,“ přiblížil mluvčí Jiří Bezděk. Nehrozí tak, že ordinace zůstanou nečekaně prázdné a lidé zase budou muset složitě hledat jiného zubaře.

Vše se stihlo vybudovat za sedm měsíců. Objevila se přibližně desítka zájemců. Nakonec elektrárna podepsala smlouvu se Zdeňkem Divišem a Petrem Kořínkem, dvěma stomatology z Brna, kteří mají každý své sítě ordinací a byli schopní a ochotní splnit požadavky ČEZu. Především se jednalo o zmíněný pětidenní provoz.

„Bereme to jako výzvu. V Brně máme pacienty vychované, sanované, teď se o totéž budeme snažit na Dukovanech,“ zmínil Petr Kořínek.

„Po tak dlouhé době bez zubní péče musíme nejdříve řešit akutní potíže, proto se termíny pro preventivní kontroly mohou protáhnout až na polovinu příštího roku. Jsme však připraveni přijmout všechny pacienty, kteří projeví zájem,“ doplnil ho Zdeněk Diviš, který má na zdejší prostředí osobní vazbu, pochází totiž z Rouchovan.

V areálu elektrárny se nachází ještě laboratoř pro odběr a vyšetření krve, praktičtí lékaři, oční optik, lékárna, rehabilitace a pohotovost.