Není to přitom tak dlouho, co se socha restaurovala. Naposledy při instalaci nového mostu v roce 2017. „Jenže se nachází v těsné blízkosti silnice a parkoviště, takže její stav je zase havarijní. Restaurátor tedy provede rekonzervaci a po dohodě se městem, které sochu vlastní, se dohodne na dalším postupu. Pak se socha vrátí zpět,“ sdělila Lenka Zahrádková z úseku památkové péče třebíčské radnice.

Vápencovou skulpturu si převzal restaurátor Jan Vodáček. „Sochu v ateliéru očistíme a budeme vědět, co podniknout dál. Už při prvním pohledu je však patrné, že na ní jsou mechy a řasy,“ uvedl Vodáček.

Větrný mlýn na Kanciborku v Třebíči.
Návštěvnost Třebíče s židovskou čtvrtí roste, zájem je o větrný mlýn

Jméno autora sochy se v žádných archiváliích nedochovalo, ale předpokládá se, že jím byl třebíčský barokní sochař Štěpán Pagan. „Socha má všechny znaky jeho díla. Z devětadevadesáti procent to byl tedy on,“ prozradila Zahrádková.

Restaurátor Jan Vodáček spolu se svým kolegou Markem Hájkem sochu odsekali od spodní části, na níž je vyobrazen valdštejnský erb. Skulptura se tak rozdělila na dvě poloviny, které jeřáb opatrně přemístil na korbu nákladního auta. To svatého Jana Nepomuckého následně odvezlo do Kamenného Malíkova na Jindřichohradecku, kde má Vodáček ateliér.

Na náměstí se právě umísťují betonové bloky budoucího schodiště.
Karlovo náměstí: otevřené jen tři dny, neukáznění řidiči zničili litinové mříže

Kromě sochy svatého Jana Nepomuckého u Podklášterského mostu město zamýšlí zrenovovat i sochu jeho jmenovce na mostu k třebíčskému zámku a také sochu Piety tamtéž.