Tou zatím poslední byla velká sobotní oslava významného jubilea sboru. Vznikl před 120 lety a mezi ostatními na Třebíčsku patří mezi ty starší. Počátek jeho existence nebyl náhodný. Rok 1895 se totiž do hodovských kronik zapsal nechvalně. „Shořelo celkem dvanáct usedlostí a také třináct stodol plných obilí,“ podotkl starosta Sboru dobrovolných hasičů v Hodově Josef Mašek.

Zámostí v modrém.
Zámostí v modrém, dárek od pořadatelů lidem

Spolek se od té doby neustále vyvíjí. Od sloupu na sušení hadic z roku 1899 a čtyřkolé stříkačky od firmy Smékal se hasiči z Hodova postupně dostávají k modernější technice. „Nyní čekáme na přidělení dotace na pořízení nového vozidla,“ poznamenal Josef Mašek.

Semknutí lidí po velkém požáru, který postihl polovinu vesnice, přirovnal starosta obce Stanislav Jaša k současnosti. „I dnes se nám daří dělat mnoho dobrých věcí. Opravená je škola se sportovním zázemím, obecní úřad, veřejné osvětlení, máme dětská hřiště a zrekonstruovaná je i kaplička. Přibývají nové chodníky a sportovní areál bychom chtěli rozšířit o tenisové kurty,“ shrnul současné dění v Hodově Stanislav Jaša.

Místním hasičům za jejich činnost pro obec poděkoval a připomenul, že členem sboru je téměř každý třetí obyvatel třísethlavé vesnice. „Tady je to tak, že skoro každý občan je hasič. Někteří hasiči jsou zároveň ve spolku Hodováci, který se stará o kulturu v obci, a třeba jsou i myslivci. Jsme jedna velká rodina,“ pochvaloval si starosta Hodova.

Zdroj: Foto: Deník/Kamil Černý

Podle čestného starosty Okresního sdružení hasičů Bohumíra Benáčka patří hasičský sbor v Hodově mezi ty tradiční a má bohatou historii. „A to jak z hlediska odborné, tedy v připravování se na nenadálé události, tak i z hlediska společenského. Jménem okresního sdružení proto sboru děkuji a přeji celé obci hodně zdaru v dalších letech,“ dodal Bohumír Benáček.

Součástí sobotní oslavy byla mše u místní kapličky, průvod obcí a položení věnce k památníku padlých, okrsková soutěž v požárním útoku a také vyznamenání několika členů sboru. Okresním sdružením hasičů byli oceněni místní hasiči Miroslav Střecha, Jiří Vít, Miroslav Vít, Alois Mezlík, Vladimír Večeřa a současný starosta sboru Josef Mašek.

Ilustrační foto.
Stromy slité květy jsou minulostí. Úroda bude kvůli mrazům malá