Kromě místních dětí se do obory vydali i školáci z Jakubova, Čáslavic, Domamile, Výčap a Moravských Budějovic. Po skupinách procházeli devět stanovišť. „V kostce se jim snažíme ukázat a přiblížit hospodaření a život v lese," vysvětlil za organizátory Rostislav Čech ze státního podniku Lesy ČR.

Děti mohly vidět, že i v dnešní době nejsou těžařské stroje všemocné a často jim musí asistovat chladnokrevný kůň se svým vodičem. Stahování dřeva předvedl František Durda z Dolních Lažan. „Většinou děláme meze a močály, kam se traktory nedostanou. V sezóně jezdím na Rouchovany, na Jemnici i ke Znojmu. Koňáckou nemoc mám už patnáct let," poznamenal.

Na dalším stanovišti poznávaly děti dřeviny, ke kterým si mohly i přivonět, nebo dravce z ptačí říše. Myslivci jim přiblížili druhy zvěře, se kterými se mohou v lese běžně setkávat.

Kromě způsobů těžby se školáci dostali i na pilu. Na vlastní oči tam poznali, jak z neopracovaného kmene vzniká prkno, fošna či trám. Lesníci nezapomněli ani na obnovu lesa. Děti si tak mohly vysázet vlastní strom.

U dalšího stanoviště se dozvěděly, jak správně třídit odpad, který by mohly v lese po neukázněných návštěvnících najít. Drobnému ptactvu také vyráběly budky ke hnízdění.

Dobrovolně se k jedné skupince školáků přidal důchodce Stanislav Kratochvíl z Lesonic. „Člověk si oboru projede nejčastěji na kole. Je ale potřeba občas vyrazit pěšky a přírodu poznat zblízka. Třeba teď jsem prošel cestou a lesem, kde jsem nikdy nebyl, a to je mi už přes sedmdesát," řekl.

Oboru využívalo zdejší panství v minulosti pro chov daňků, dnes už je otevřená a přístupná veškeré zvěři. Hospodaří v ní Lesy ČR. Ve spolupráci s odborem životního prostředí z Moravských Budějovic připravily včerejší Den stromů již popáté.