U hlavních tahů v Třebíči by na semaforech měla stabilně svítit zelená barva, v případě vedlejších by se měla zapínat jen tehdy, kdyby odsud opravdu přijelo nějaké auto. Anebo by se semafory na hlavních tazích měly lépe synchronizovat. Vyplývá to z podnětů, které čtenáři na toto téma poslali Deníku. „Zvlášť nové křižovatky na Alfě a u Baumaxu popírají zdravý rozum. Devadesát procent provozu je tam vedeno na hlavní. Tam by dle mého názoru měla být trvalá zelená na hlavním směru a z vedlejších ulic pouštět na spínání přes smyčku,“ podotkl Tomáš Juza.

Třebíčské semafory mají signální plány, které dynamicky reagují na situaci v dopravě. Ani ony však nejsou schopné odstranit kolony v době dopravní špičky.
Postřehy čtenářů k semaforům v Třebíči: zelená při odbočování jen problikne

Semafory u Alfy Juza myslí křižovatku Znojemská-Družstevní-Kubišova a Znojemská-Demlova-Okrajová. Semafor u Baumaxu se nachází na Hrotovické ulici při křížení s Kosmákovou. „Na Alfě vás první semafor u Družstevní ulice pustí, ale na druhém u Demlovy ulice už bývá červená. Problém tam vzniká, když člověk chce odbočit doleva. Protijedoucí vozidlo vás pouští, abyste vypadl z křižovatky, ale vy nemůžete, protože ještě máte červenou. Pomohl by buď odbočovací pruh, na který je tam místa dost, nebo stálá zelená v hlavním směru,“ doplnil Juza.

Červená a zelená

Redaktor Deníku provoz na těchto křižovatkách sledoval. Zejména u semaforu na křižovatce Znojemské, Demlovy a Okrajové ulice je systém opravdu nastavený tak, že auta blíže k Alfě, tedy jedoucí ve směru do města, mívají červenou, zatímco protilehlý už ukazuje zelenou. Další věcí jsou ale podle vedení města řidičské návyky. „Hodně záleží na ohleduplnosti řidičů a znalosti dopravních předpisů. Při odbočování doleva, když dávám přednost protijedoucím autům, mám najet do křižovatky. A ti, i když jim skočí zelená, nemají jet, pokud v ní stojí auto. Poměrně často jezdím autem po Brně a nebýt ohleduplnosti řidičů, mnohdy nemáte šanci dostat se na hlavní silnici,“ zamyslel se místostarosta Pavel Janata.

Na křižovatce v Třebíči na Podklášteří pod Kocandou jsou semafory.
Co říkáte na semafory na 9. května v Třebíči? Čtenáři opět mohou psát Deníku

Starosta Pavel Pacal naopak poukázal na jinou věc, která podle něj brzdí pohyb ve městě a tím ovlivňuje i chod semaforů. „Jde například o tu neukázněnost, kdy si řidiči mezi sebou nechávají dvacet metrů mezeru. Takhle jedou třeba dvě tři auta za sebou a ta další potom neprojedou,“ popsal Pacal s tím, že semafor takto vzdálené auto pak nemusí zaznamenat, a proto přehodí barvy. „Je to znát zejména v momentě, kdy je dopravní špička,“ uvedl starosta.

Děkujeme čtenářům, kteří nám dosud poslali své poznatky na toto téma. Dopravní situaci, potížím s parkováním či jiným obdobným problémům v Třebíči se chceme věnovat i nadále, a proto uvítáme jakékoli další podněty. Stále je lze zasílat na email trebicsky@denik.cz. Děkujeme také za hlasování v anketě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: S autovraky na Třebíčsku bojují ve městech i obcích. Není ale vrak jako vrak

Zdroj: Deník/Milan Krčmář