Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Více než polovina manželství končí rozvodem

Třebíč - Nelichotivou bilanci odkryla nedávno statistika vedená matrikou třebíčské radnice. Podle ní za poslední tři roky dosáhla rozvodovost na Třebíčsku zhruba 65 procent.

23.2.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Shutterstock.com

„Počet sňatků se v letech 2008 až 2010 jenom jednou vyšplhal na číslo vyšší než 200, zatímco počet rozvodů vždy přesáhl stovku,“ zmínil čísla třebíčské matriky mluvčí radnice Ivan Přibík. Že minimálně každé druhé manželství končí rozvodem, nasvědčují i čísla zaznamenaná za poslední tři roky. Z nich lze vyčíst i skutečnost, že počty sňatků v Třebíči klesají.

„V roce 2008 bylo v Třebíči uzavřeno 207 sňatků, o rok později 176 a loni 189. V roce 2008 se rozvedlo 143 manželství, o rok později 119 a loni 107,“ popsal situaci Přibík.

Smutná je podle něj i dosavadní letošní statistika. „Od začátku ledna dodnes zaznamenala třebíčská matrika čtyři sňatky a čtyři rozvody,“ zmínil.

V okrese Třebíč podle statistických údajů bylo nejvíce sňatků od šedesátých let v roce 1990, kdy manželskou smlouvu podepsalo 1 034 párů. Největší počet rozvodů od téže doby byl na Třebíčsku v roce 1996, kdy bylo rozvodem ukončeno 310 manželství.

Nad tím, v jaké fázi nejčastěji přichází partnerské páry do třebíčského Psychocentra– manželské a rodinné poradny v Třebíči, se zamýšlela psycholožka Alena Hujerová: „Často k nám přichází páry, kdy už jeden z nich navázal jiný vztah. A pokud je ten nový vztah už dlouhodobější, bývá rozvod bolestný, protože jeden z partnerů už našel řešení, byť může být krátkozraké. Velice často totiž bývá rozvod útěkem z něčeho, co se nedaří vyřešit. A to nevyřešené si dotyčný přenáší i do nového vztahu a je jen otázkou času, kdy ten problém po pominutí fáze zamilovanosti opět vyplave na povrch.“

Poradny pomáhají řešit situaci

Zkušenosti s řešením některých partnerských vztahů má i koordinátorka mediace Vladimíra Jůzová z třebíčského občanského sdružení Tremedias: „Nejčastěji pomáháme řešit úpravu poměrů před rozvodem nebo po rozvodu co se týká dětí – tedy komu bude dítě svěřeno do výchovy a kdo a kolik na děti bude platit. Bývají to situace, kdy rodiče nejsou schopni se na těchto věcech dohodnout sami a potřebují prostředníka, který jim pomáhá k dohodě dojít.“

Mimo to často v jejich poradně řeší i úpravy styku rodiče s dítětem, dohody o snížení či zvýšení výživného na děti a v neposlední řadě pomáhají řešit i majetková vypořádání. „Zhruba v sedmdesáti procentech případů se podařilo dojít k dohodě,“ zmínila Jůzová.

Autor: Eva Bártíková

23.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Třebíčští Snipeři vyloupili Bystřici

Ilustrační foto

Tři roky zákazu činnosti. Ochránce zvířat Ondráček se však k soudu nedostavil

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Mladý muž napadl v parku ženu ležící na lavičce

Třebíč - V parku na Gorazdově náměstí v neděli po půlnoci čtyřiadvacetiletý muž napadl a zranil ženu. „Policisté přijali na tísňové lince 158 oznámení, že se z části parku u ulice Smrtelná ozývají rány a křik. V parku policisté nalezli zraněnou ženu, nikdo další se zde nenacházel,“ řekla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení