Tehdy se lednová čísla pohybovala na 15procentní míře nezaměstnanosti, zatímco v současnosti se křivka nezaměstnanosti pohybuje pod 14procentní hranicí.


„Řekl bych, že v letech 2004 a 2005 se na vysoké nezaměstnanosti podepsala celková makroekonomická situace v zemi. Na té nynější se jistě podílí krize. A sice tím, že firmy nemají odbyt. Proto propouštěly, nová místa nevznikají. Takový stav pomine, až se zlepší export,“ zamýšlel se Ivan Mužík, analytik Úřadu práce Třebíč.


Minulý měsíc bylo na Třebíčsku 8 170 nezaměstnaných evidovaných na úřadu práce. Obdobný počet byl zaregistrován na počátku roku 2006.


Tento počet byl o polovinu nižší v roce 2008. Pozoruhodné je, že tehdy bylo zhruba o pět set volných pracovních míst více než dnes. „Nejmenší nezaměstnanost v okrese za posledních patnáct let byla v letech 1995 a 1996, kdy byla dobrá zahraniční poptávka. Firmy vyráběly na export a nabíraly zaměstnance,“ vysvětlil Mužík.


Třebíčský úřad práce nabízí 140 volných míst, vesměs dlouhodobě stejného charakteru. V letošním lednu a únoru byl historicky nejmenší počet volných pracovních míst za posledních 18 let.


„Práci neseženu. Mám vzdělání i praxi. Ale na houby. Už si říkám, že kdo se nechá zaměstnat načerno, je na tom líp,“ tvrdil Martin Chalupa z Třebíče.
Podle ředitele třebíčského úřadu práce Vojtěcha Vymě– tala taková práce skýtá pro zaměstnance rizika. „Takový zaměstnavatel neplatí za zaměstnance odvody. Ušetřená částka je pro zaměstnavatele totiž nemalá,“ zdůraznil.