Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vězněný Jan Hus nazval Petra Mladoně nejvěrnějším těšitelem

Mladoňovice - Byl přítomen věznění a násilné smrti Jana Husa i Jeronýma Pražského na hranici v Kostnici. A působil jako rektor Pražské univerzity. Narodil se v Mladoňovicích na jihu Třebíčska. Právě tam si dodnes připomínají Petra Mladoně. Hlavně díky němu a jeho zápisům toto o tlaku vůči husitům z 15. století víme tolik.

22.8.2016
SDÍLEJ:

Obraz, visící na Obecním úřadě v Mladoňovicích, zobrazuje Husův soud. Petr Mladoň za ním sedí a píše.Foto: Deník/Kamil Černý

Petr Mladoň byl žákem Jana Husa, studoval univerzitu a stal se bakalářem. Do Kostnice na proces s Janem Husem odcesto-val díky svým písmáckým schopnostem. Byl spolupracovníkem, některé zdroje uvádějí tajemníkem, jiné písařem, Jana z Chlumu, který Husa při cestě doprovázel. Petr Mladoň zaznamenal celý proces a Husa v kostnickém vězení několikrát navštívil. Sám mistr ho nazval „nejvěrnějším a nejstálejším těšitelem a posilovatelem".

Podobně Petr Mladoň zapsal také proces s Jeronýmem Pražským. Díky svým podrobným textům je považován za předchůdce moderních novinářů. Také on byl po vrcholícím husitském útlaku vypovězen z Prahy. Vrátil se až po několika letech, v roce 1438 už působil jako farář v kostele svatého Michala nedaleko Staroměstského náměstí v Praze a krátce nato se stal rektorem tamní univerzity. Za svého života působil i jako děkan tamní fakulty.

Spojení Petra Mladoně dostalo velmi konkrétní obrysy s rodnou obcí v roce 1925. Tehdejší Mladěnovice se totiž na jeho počest přejmenovaly na Mladoňovice. Ne všichni tehdejší obyvatelé takovou změnu přivítali a ještě dnes používají někteří starší lidé původní název vesnice, která se rozkládá v malebné krajině na Jemnicku.

V Mladoňovicích vznikla na počest významného rodáka v roce 1990 pamětní deska. Najít ji lze ve středu obce, nedaleko školy a kostela. Z bývalé pastoušky zase místní vytvořili před pár lety expozici o historii vesnice. Kromě připomínky Petra Mladoně se tam lze podívat na několik archeologických nálezů z okolí obce, staré fotografie, brožury, knihy a korouhve.

Autor: Kamil Černý

22.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Víkend: Koná se drakiáda i setkání s čajomilcem

Redaktorka s kameramanem zachycují krásy Vysočiny.
3

Ruská Toulavá kamera zachycuje krásy Vysočiny

Fotbal na Třebíčsku

Třebíčsko - Kam na fotbal na Třebíčsku.

Pozor na kapsáře! Řádí v obchodech i na parkovištích, varovala policie

Třebíč - Pozor na kapsáře! Pohybují se prakticky všude. V supermarketech, v dopravních prostředcích, na nádražích, na ulici, na tržištích, v restauracích, hernách i na parkovištích. Dokladem toho je jeden z posledních případů z policejních statistik.

Městská policie v Moravských Budějovicích slaví desáté výročí

Moravské Budějovice - Rovných deset let uplynulo od založení Městské policie v Moravských Budějovicích a strážníci chtějí kulaté výročí oslavit spolu s místními lidmi.

V Borovině se bude pokládat povrch, řidiči neprojedou

Třebíč - Křižovatkou ulic Řípovská a Seifertova v Třebíči-Borovině v sobotu řidiči neprojedou. Zavřená bude kvůli pokládání nového povrchu. „Objížďka povede ulicemi Pražská, Sucheniova a Koželužská. Křižovatka bude uzavřena od 7 do 19 hodin,“ řekla mluvčí města Irini Martakidisová.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení