Největší zájem je o dělnická místa, těch je ale nejméně

„Když se začalo jednat o tom, že by u nás mohla být věznice, slibovala Vazební věznice Brno-Bohunice, že zaměstná přednostně naše místní občany. Do dnešní doby tam z místních nikdo nepracuje,“ posteskla si starostka Rapotic Marcela Smékalová.

Argument: musí mít kvalifikaci

Nejčastěji se lidé hlásili na dělnické profese, ale neuspěli. Práci totiž budou vykonávat vězni. Jediná místa, která připadají v úvahu, jsou technici nebo údržbáři. A těch není mnoho. Další šance na pracovní místa jsou jen s požadavkem odborné kvalifikace, která místním ve většině případů chybí. „Máme v plánu zaměstnat místní obyvatele, ale musí odpovídat především kvalifikací. Dělnických profesí máme málo. Žádostí o místo máme asi sedm set, kolik z nich je rapotických, nevím,“ vysvětlila tisková mluvčí věznice v Brně Soňa Haluzová.

„Jsem z toho zklamaná. Nemám ani žádné informace, i když jsem o ně žádala. Místní samospráva je nezajímá. S námi nikdo nediskutuje. Jsou to státní zájmy. Lidé už na celou situaci rezignovali,“ dodala starostka Smékalová.

Ostatní obce jsou na tom stejně

Zbývající obce, kterých se situace týká a které byly pozvány na počáteční jednání, jsou Újezd u Rosic a Lesní Jakubov.

 

„Z našich lidí, co vím, nebyl nikdo přijat. Poslední informace z věznice je, že konečné tabulkové počty budou znát až od července, pak se má rozhodnout. Oficiálně nás ale neinformují,“ popsal starosta Lesního Jakubova Miroslav Pelikán.

 

V Rapotické věznici je v současné době 25 vězňů a 65 zaměstnanců. Počet pracovníků se má časem vyšplhat asi na dvě stovky.