To se ovšem nelíbí okolním obcím Dešovu a Třebelovicím, odbor životního prostředí radnice v Moravských Budějovicích vydal negativní stanovisko a nyní už ani samotní Kojatičtí nesouhlasí.

„Smlouvu o spolupráci mezi naší obcí a Eldacem podepsalo ještě minulé zastupitelstvo včele s tehdejším starostou Františkem Fialou,“ přiblížila situaci nynější starostka Kojatic Božena Bučková. Podle jejích slov ale šlo o smlouvu nevyváženou a pro obec nevýhodnou. První pravidelné peníze do obecní kasy by měly plynout až po šesti letech provozu zařízení, navíc to nebude podíl z „vytočené energie“, ale paušál 75 tisíc korun ročně. Dále firma nabídla částku půl milionu jako jednorázovou sumu za to, že větrník v katastru Kojatic postaví. „To je podle našeho názoru málo, pokud vím, jinde firmy nabízejí víc,“ ohradila se starostka. Ve smlouvě též není ustanovení, že Eldaco po skončení životnosti zařízení na vlastní náklady odstraní.

Co na to samotné Eldaco?

„Tak to byla smlouva o spolupráci. Uzavřeli jsme ji 15. prosince 2005, tedy před dvěma lety a od té doby se samozřejmě situace vyvíjí. My s Kojaticemi intenzivně už rok jednáme a je zřejmé, že ve smlouvě dojde k vylepšením,“ připustil Michal Janeček z Eldaca. A uvedl zároveň argumenty, proč větrník u Kojatic ano.

„Je to větrně zajímavá lokalita. Při pohledu z příjezdových cest směrem do Rakouska jsou vidět vrtule na rakouské straně. I my jsme si na vlastním meteorologickém stožáru toto místo rok měřili, výsledky byly pozitivní, a proto do toho chceme jít,“ objasnil Janeček.

Větrná elektrárna, kterou by chtěla brněnská firma instalovat a poté též provozovat, je dánský Vestas s horní výškou sto padesát metrů o výkonu 2 MW. Pro porovnání dukovanská chladicí věž měří 126 metrů, jeden blok jaderné elektrárny dodává do sítě 440 MW, bloky jsou čtyři.

Odpůrci mají jasno: je to ne příliš efektivní způsob získávání energie, v této lokalitě je často námraza, větrníky ruší zvěř, lidem na zdraví jejich hluk nepřidává a krajinný ráz trpí.

Obecnější námitky odpůrců zní: Nezřídka jde o místa, kde lidově řečeno příliš nefouká. Firmy vrtule postaví, zkasírují peníze z dotací a zmizí. Stát totiž dotuje výkup elektřiny z obnovitelných zdrojů. V neposlední řadě lidem v blízkosti větrných kolosů výrazně klesají ceny nemovitostí.

Argumenty Eldaca ústy Michala Janečka, proč stavět, ale nekončí: „Chceme budovat v místě, kde už teď stojí sloup telefonního vysílače. Celou stavbu vyprojektujeme, postavíme a budeme i provozovat. Podotýkám, že na stavbu dotace nevyužijeme. Z toho plyne, že naším největším zájmem je vybrat opravdu vhodnou lokalitu.“ Navíc sdělil, že od počátku prosince roku 2007 je Eldaco akciovou společností, což by mělo podnikatelský záměr ještě více zvěrohodnit. Na jejích oficiálních webových stránkách ale stále figuruje název Eldaco s.r.o.

Obě strany čekají na vyjádření kraje. Hejtman Miloš Vystrčil vydal na podzim prohlášení, v němž varoval před živelným nárůstem počtu větrných elektráren na Vysočině. Obcím doporučil, aby s nejvyšší pečlivostí a zodpovědností zkoumaly každou takovou nabídku.

Firma Eldaco se v rámci Vysočiny podílela na stavbě větrníků u Pavlova na Jihlavsku a nyní finišuje s přípravami na realizaci jedné větrné elektrárny u obce Kámen v okrese Havlíčkův Brod. Další lokalita na Třebíčsku, kam zmíněná firma upřela svůj zájem, je obec Jiratice nedaleko Jemnice.

Další jednání o stavbě vrtule u Kojatic proběhne na krajském úřadě 7. ledna.