Stavba bude mít vnější vzhled podobný staré venkovské stodole, aby zapadala do kontextu místa. A co je zásadní – plánuj, že práce, u kterých to bude možné, si obyvatelé udělají sami brigádnicky. Aby ušetřili. V Hroznatíně jsou totiž schopní se na takové spolupráci domluvit. Žijí hodně pospolitý sousedský život.

„Chybí nám prostor pro společné scházení se. Pokud vše půjde dobře, chtěli bychom mít příští rok hotovo,“ říká hroznatínská starostka Jana Uchytilová. Minulý víkend už slavnostně poklepali na základní kámen, čekají na stavební povolení, to by mohlo být v červnu.

Obyvatelé se často mají chuť sejít, něco oslavit, popovídat si a na to v současnosti mají pouze malou místnost.. Nový kulturní dům bude mít půdorys o velikosti deset krát dvacet sedm a půl metru. Dále k němu bude náležet pergola s posezením a krbem, takže půjde dělat i venkovní akce. Dotaci na stavbu bohužel obec nesežene. „Dávají se na rekonstrukce starších objektů, my takový v majetku nemáme. Platit budeme z vlastních zdrojů a úvěru. Úsporou má být právě dobrovolná brigádnická činnost zdarma,“ vysvětlila starostka.

V Hroznatíně dělávají posezení u burčáku, na zelený čtvrtek se scházejí u zeleného piva, slaví mezi sebou narozeniny. „Pokud se to povede, moderně zařízený prostor bude možné využívat jak pro potřeby lidí z obce, tak například ho pronajmout třeba na svatby,“ doplnila starostka Jana Uchytilová.

Podobně ke stavbě kulturního domu přistoupili v Okříškách, kde také místní chodili brigádničit.