Starosta Trnavy Břetislav Česnek krok obce obhajoval slovy: „Byl by to pro obec danajský dar, to bychom byli šílenci, kdybychom si to vzali!“

Vozovka v Trnavě byla po zimě v katastrofálním stavu, proto se obec obrátila na kraj s prosbou o zajištění její opravy. „Chtěli jsme, aby nám tu silnici alespoň trošinku upravili,“ vylíčil starosta.

Odpovědí byla nabídka kraje, že silnici spraví, ale pouze za podmínky, když si obec silnici vezme do svého majetku.

To se Trnavským nelíbilo. „Odepsali jsme, že si od kraje vezmeme silnice na periferii obce slepá ramena vedoucí na Třebíč, když nám za to opraví silnici vedoucí přes obec,“ řekl starosta Česnek. Obcí denně projede na pětadvacet autobusů. To by podle Česneka zvláště v zimě přinášelo obci starosti, jak bez potřebného vybavení mechanizací a prostředků zajistit údržbu.

O silnice stály pouze dvě obce

Mluvčí krajského úřadu Jitka Svatošová uvedla, že o převod krajských silnic či jejich části požádaly letos pouze dvě obce Kamenná a Hroznatín. „U obce Dědice bylo navrženo vyřazení z krajské správy, ale obec zatím o převod nepožádala. Od roku 2010 je řešeno vyřazení části krajské silnice v katastru obce Biskupice - Pulkov,“ sdělila.

Opačně než Trnavští se k situaci postavili v Hroznatíně. Na návrh kraje, převést do majetku obce část silnice vedoucí na Benetice, kývli. „O tom, že by silnice za obcí měla přejít do vlastnictví obce slyším poprvé. Pravdou je, že už byla v dezolátním stavu. Jezdilo se tam špatně, kvůli dírám musela auta hodně zpomalovat. Rok od roku je silnice v horším stavu,“ popsal situaci Josef Doležal z Hroznatína.

Svůj názor přidal i Jan Večeřa: „Ta silnice už byla po zimě špatná, bylo to na rozbití pneumatik. Myslím si, že v dané situaci je dobře, že si obec silnici vezme do své správy. Takhle bude alespoň vozovka opravená a bude nějaký čas fungovat. Jinak by se to nespravilo nikdy.“

Ne všichni Hroznatínští jsou téhož názoru. Jeden z tamních občanů, který si nepřál zveřejnit své jméno, k situaci poznamenal: „Moc se mi to nelíbí. Obec peníze nemá, bude náročné tu silnici udržovat. A sama obec ji bude těžko opravovat.“

Už od pondělního rána měla být silnice č. III/35116 (směr Benetice-Bochovice) zcela uzavřená kvůli rekonstrukci povrchu vozovky, ale ještě v úterý dopoledne uzavřena nebyla. Jak informuje obec na svých stránkách, uzavírka má trvat až do 16. října.