Svátek svatých Anny a Jáchyma si o víkendu připomínali věřící v několika farnostech na Třebíčsku. Již dávnou tradicí je pouť k těmto světcům například v Opatově.

Zdolat asi kilometrovou cestu od tamního kostela sv. Bartoloměje ke kapli sv. Anny a Jáchyma se vydala asi stovka lidí. Podle Ladislava Novotného ze Staré Říše to bylo méně než jindy. „Lidí, kteří to absolvují, ubývá. Ale pořád je to nádherná věc," poznamenal.
Podle svých slov se na poutě v okolí vydává s rodinou pravidelně. „Je to kousek, mám na to čas a rád se projdu. Je přitom pěkná atmosféra," dodal Ladislav Novotný s pohledem na Kněžičanku, jejíž muzikanti slavnostní průvod doprovázeli.

Bohoslužby sloužil biskup Pavel Posád

To k věřícím z Budkova se ve společné modlitbě přidal jeden z nejvýznamnějším tamních rodáků, současný pomocný biskup Českobudějovické diecéze Pavel Posád.

Kromě hlavní nedělní mše sloužil v rodném Budkově bohoslužbu také v sobotu. „Stalo se už hezkou tradicí, že se scházíme i v předvečer velkého svátku," doplnil.

Ve své promluvě zdůraznil význam obou světců, Anny a Jáchyma. „Byli to prarodiče Ježíše Krista a rodiče jeho matky. To se málo ví a málo připomíná," podotkl českobudějovický biskup a budkovský rodák.

O tématu Kristových prarodičů a rodičů sv. Panny Marie hovořil v neděli v Opatově u kaple také místní farář Václav Novák. „Je to svátek druhé svaté rodiny. Tu první tvoří Maria, Josef a Ježíš, tu druhou právě Anna, Jáchym a jejich dcera Maria," líčil opatovský farář.

Odkaz světců

Českobudějovický biskup Pavel Posád ve své rodné obci připomněl také odkaz, který oba světci, jejichž křesťanský svátek připadl na včerejší den, po sobě zanechali. „Oni žili před Kristem a přesto věřili v Boha, i když neměli Kristům příklad. Díky tomu jsou hodní našeho obdivu. Zároveň bychom si měli vážit toho, že Ježíšův příklad známe, protože jsme na svět přišli až po něm," řekl biskup Pavel Posád.
Ten kromě dvou víkendových mší v Budkově sloužil i poutní mši v neděli v sousedních Oponešicích. Také tamní kaplička je zasvěcená sv. Anně a Jáchymovi.

Slavnostní atmosféru při mších v Budkově umocnilo kromě přítomnosti biskupa Pavla Posáda také několik členů chrámového sboru z kostela sv. Stanislava v Jemnici.

Kromě svátku sv. Anny se o víkendu slavil i svátek sv. Jakuba Staršího. Kostel či kapli jemu zasvěcenou mají třeba farníci z Jemnice – Podolí, v Jakubově, v Naloučanech nebo v Krhově.