„Samozřejmě, že je chod veřejných toalet prodělečný. Ale je to služba pro lidi a musí se to tak brát,“ řekla Miluše Kozáková z Odboru komunálních služeb při Městském úřadu ve Žďáře nad Sázavou s tím, že v okresním městě fungují dvě zařízení tohoto typu. Jedno je Žďáranům a „přespolním“ k dispozici nedaleko budovy radnice na náměstí Republiky, druhé v blízkosti městské tržnice. To je uzpůsobené pro tělesně postižené spoluobčany.

Záchod na hřbitově

Co se týká financí vynakládaných Žďárskými na jejich provozování, v roce 2010 se náklady vyšplhaly na téměř 795 tisíc korun, přičemž na poplatcích bylo vybráno pouze 90 tisíc korun. Největší položku v nákladech dělají podle Kozákové mzdy. Na každém z veřejných WC pracují dvě osoby. „Za toalety u radnice navíc platíme nájemné. Nemovitost, v níž je služba poskytována, není ve vlastnictví města,“ dodala pracovnice komunálního odboru.

Nerentabilní je chod záchodků určených veřejnosti také v dalších čtyřech městech v okrese. Ať jde o Velké Meziříčí, Velkou Bíteš, Nové Město na Moravě nebo Bystřici nad Pernštejnem. A právě v Bystřici je lidé, již si potřebují „odskočit“ naleznou u budovy městského muzea pod Masarykovým náměstím. Toalety fungují na mince a jsou otevřeny jak ve všední dny, tak o víkendu.

„Náklady na chod tohoto zařízení činily vloni zhruba 123 tisíc korun. Na poplatcích jsme získali 13 tisíc korun,“ uvedla Marie Slámová z tamního odboru financí a obecního živnostenského úřadu.

Žádné klasické veřejné WC lidé momentálně nenajdou ve Svratce. K dispozici je jen chemický záchod na hřbitově.

-------------

Kolik stojí provoz

výdaje/příjmy v roce 2010 (v Kč)

Žďár nad Sázavou
WC u radnice⋌388 432/30 872
WC u tržnice⋌406 389/59 095

Bystřice nad Pernštejnem
WC u muzea⋌ 123 000/13 OOO
⋌zdroj: vybrané MěÚ