Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Veřejné službě se města brání

Třebíčsko - Zatímco loni Třebíč nasazovala takřka každý měsíc na úklid ulic kolem stovky lidí z veřejné služby, letos na ni zatím nenastoupil nikdo. Město se totiž do uzavření smlouvy s Úřadem práce ČR o veřejné službě nehrne.

2.2.2012 1
SDÍLEJ:

Ilustrační snímek.Foto: Foto: Deník/ Jan Vraný

Výhrady k veřejné službě zaznívají z řady radnic na Třebíčsku. Mnohé obce se jí dokonce brání a nestojí o ni.

„Je to pro město naprosto nevýhodné. Bude to něco, co nám akorát přidělá problémy, a efekt z toho bude veškerý žádný,“ rezolutně prohlásil starosta Jemnice Miloslav Ne- věčný.

Potíží, které by městu veřejná služba přinesla, vidí celou řadu. Počínaje zajištěním dozoru nad lidmi na veřejné službě a konče jejich vybavením pracovními pomůckami.

„Podmínky jsou nejasné, nikdo není schopen říci, jak to bude fungovat. Jsem zvědav, kolik firem nebo obcí se k veřejné službě odhodlá. A město počítá stejně peníze jako každý jiný hospodářský subjekt. Neznamená to, že si na sebe uplete bič,“ konstatoval Nevěčný.

Problém? Není nikdo na hlídání

Situací je rozhořčen i starosta Police Karel Janoušek. „Vůbec si neumím představit, jak bychom veřejnou službu organizovali. Nemáme nikoho, kdo by ty lidi hlídal, protože všichni zastupitelé jsme přes den v práci,“ tvrdil.

Domnívá se, že zvláště když v zimě nesněží, měli by problém pro takové lidi vůbec nějakou práci nalézt.

Proto také se smlouvou týkající se veřejné služby nijak nespěchají.

Dokonce ani v ulicích samotné Třebíče, kde ještě loni pracovala měsíčně na veřejné službě stovka osob, se dosud nikdo ve vestě s nápisem Veřejná služba neobjevil.

Město Třebíč totiž rovněž nemá s Úřadem práce zatím uzavřenu smlouvu. „Téměř každý týden jednáme s Úřadem práce, dolaďujeme některé záležitosti. S největší pravděpodobností bude uzavřena smlouva na výkon veřejné služby od 1. března,“ poznamenal třebíčský místostarosta Pavel Pacal.

Vysvětlil, že s úřadem hledali společné řešení řady otázek. Například té, kdo vlastně zajistí ochranné pracovní pomůcky. „Sami neměli jasno, jakým způsobem nám nabídnou koordinátory. A my jsme do toho nechtěli jít za takové situace, protože by všechny zákonné povinnosti, které úřad práce má, přešly na město. To by bylo problematické,“ zdůraznil Pacal.

Různorodou práci nabídne Náměšť

I v Náměšti počítají podle starosty Vladimíra Měrky s uzavřením smlouvy až od března.

Tamní pracovní tým usiluje o to, aby se spektrum prací pro lidi na veřejné službě nezaměřilo pouze na úklid města, ale naopak se rozšířilo mimo jiné o práce pro kulturu ve městě či práci pro sportovní kluby a organizace spadající pod město. „Zatím nevíme, jestli úřad práce bude schopen to spektrum nabídnuté práce pokrýt, protože bude záležet především na kvalitě lidí,“ doplnil Měrka.

Smlouvu s úřadem práce budou v Náměšti projednávat už dnes. „Děláme všechno pro to, co nastane, ale nevíme, co nastane,“ glosoval Měrka situaci.

Dva lidé v rámci veřejné služby na šest hodin týdně už pracují například v Častohosticích. „Teď jen zametají a uklízejí v obci. Až se oteplí, možná to rozšíříme,“ dumala častohostická starostka Marie Vláčilová.

Jedenáct obcí na smlouvu kývlo

„Zatím jsme se snažili na veřejnou službu překlopit stávající klienty, kteří veřejnou službu realizovali v místě svého bydliště,“ infomoval vedoucí oddělení zaměstnanosti jihlavské krajské pobočky Úřadu práce ČR Miloš Zauf. Podle jeho slov jejich úřad uzavírá rámcové smlouvy na počet pozic, které obec či organizace požaduje.

Přestože města a většina obcí vyčkává, jaké úřad práce narýsuje podmínky, na Třebíčsku už na jedenáct obcí smlouvy o výkonu veřejné služby uzavřelo.

Mezi nimi jsou Budkov, Častohostice, Třebelovice, Litohoř, Horní Újezd, Studenec, Štěměchy, Štěpkov či Příštpo, Pálovice a Zvěrkovice. Smlouvu podepsaly i dvě třebíčská občanská sdružení Třebíčské centrum a Vrátka.

Autor: Eva Bártíková

2.2.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Třebíčští Snipeři vyloupili Bystřici

Ilustrační foto

Tři roky zákazu činnosti. Ochránce zvířat Ondráček se však k soudu nedostavil

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Mladý muž napadl v parku ženu ležící na lavičce

Třebíč - V parku na Gorazdově náměstí v neděli po půlnoci čtyřiadvacetiletý muž napadl a zranil ženu. „Policisté přijali na tísňové lince 158 oznámení, že se z části parku u ulice Smrtelná ozývají rány a křik. V parku policisté nalezli zraněnou ženu, nikdo další se zde nenacházel,“ řekla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení