„Nasazením veřejných služeb a veřejně prospěšných prací město ušetřilo odhadem zhruba tři sta tisíc korun měsíčně," nastínil mluvčí třebíčské radnice Ivan Přibík.
Podle jeho slov každý měsíc vyrážely do ulic města uklízet v oranžových vestách s nápisem Veřejná služba zhruba tři až čtyři desítky lidí.
„Loni v listopadu pracovalo pro město v rámci veřejné služby třicet lidí, v letošním listopadu o pět více. Kromě toho zaměstnává radnice v Třebíči i lidi na veřejně prospěšné práce, přičemž například letos v listopadu jich bylo osm, loni v listopadu sedm," sdělil Přibík. Podle jeho slov se nyní radnice s Úřadem práce domlouvá na dalším postupu. „Vyčkáváme na další vývoj situace," zmínil mluvčí.
V Náměšti měli pestrost činností
Také v Náměšti nad Oslavou veřejnou službu využívali. „Sotva jsme to v Náměšti zavedli, už to ruší. To je škoda," posteskl si náměšťský starosta Vladimír Měrka. Podle něj se novinka v jejich městě začala slibně rozvíjet, pracující v režimu veřejných služeb byli městu ku prospěchu.
Jak uvedla Jitka Šabatová z tamního radničního odboru sociálních věcí a zdravotnictví, v rámci veřejných služeb pracovalo pro město měsíčně kolem patnácti lidí. „Část lidí uklízela město a dláždila chodníky, někteří pomáhali například na kulturním středisku s údržbářskými pracemi a kupříkladu při přípravách folkových prázdnin. Jeden pracovník roznášel radniční poštu," vysvětlila Šabatová.
Podle ní tak město Náměšť díky veřejné službě měsíčně ušetřilo kolem padesáti tisíc korun. „Ještě tento měsíc nám chodí pomáhat. Jak to ale bude dál, zatím nevíme," zamýšlela se.
I v Jemnici lidé na veřejné službě pomáhali až donedávna s úklidem v ulicích města.
„Chodívali k nám v rámci veřejné služby vždy tak čtyři lidi měsíčně. Teď na prosinec nám už ale nikoho z Úřadu práce neposlali," okomentoval aktuální situaci jednatel jemnické společnosti Správy majetku města Rudolf Svoboda.