„Do družiny chodí třicet dětí a záchody byly dost staré. Dříve se stavěly tak, že nebyla zvlášť kluci a děvčata. Hygiena už nám několikrát vytkla, že by měly být toalety odděleny. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli rekonstrukci dále neodkládat. Nyní již tedy máme vše podle předpisů," sdělila litohořská starostka. Současně probíhaly úpravy i v sousední mateřské škole, kde se rozšiřovala kapacita jídelny a současně se rekonstruovalo sociální zařízení. „Ve školce se stravují i žáci ze základní školy a ti si museli po příchodu do školky umývat ruce na záchodě paní kuchařky. Oddělil se tedy záchod a umyvadlo pro děti," dodala Bustová. Při této příležitosti byla rozšířena kapacita školní jídelny o čtyři místa. Tolik míst chybělo k tomu, aby se děti nemusely na obědy dělit na tři party, ale jenom na dvě. Díky tomu budou navíc žáci stíhat pátou vyučovací hodinu.

Obec má plány na další úpravy

Na opravu přispěl Kraj Vysočina z Programu obnovy venkova 105 tisíci korunami, dalších přibližně 200 tisíc přidala obec Litohoř. Podmínkou přijetí této dotace je, že obec sama musí do opravy investovat minimálně polovinu dotační částky. Opravy byly dokončeny koncem srpna, ale už teď má starostka plány na další roky. „V roce 2017 bychom chtěli rekonstruovat sociální zařízení v prvním patře školy, které je v bídném stavu. V posledních několika letech se do školy moc peněz neinvestovalo. Škola je stará a musíme ji postupně opravovat a modernizovat," dodala Bustová.

Naopak jakubovský starosta Miroslav Kabelka doufá, že v nejbližších letech škola žádné opravy potřebovat nebude. „Předloni jsme prováděli vnitřní úpravu, včetně sociálních zařízení. Minulý rok jsme udělali fasádu, zateplení a střechu. Letos přišlo na řadu prostranství kolem školy. Vybudovali jsme nový přístupový chodník od obce až ke škole," popsal Kabelka. Před školou se nově nachází posezení a zatravněná plocha. Letošní rekonstrukce vyšla obec podle předběžných odhadů na 350 tisíc korun. K této částce bude navíc připočítána práce obecních zaměstnanců a techniky.

David Šibor