Trvala den a půl a nezasvěcený ji ani neregistroval. Černý cadillack s vlajkami USA a evropské unie byl jedinou nezvyklostí v třebíčských ulicích. Ambasador přijel v doprovodu své ženy Alexandrie a ředitelky Amerického centra při americké ambasádě v Praze Alexy McKnight v úterý vpodvečer a v Třebíči strávil celý následující den. Usměvavý, distingovaný Američan měl na programu, kromě oficiální večeře a oběda s představiteli města, prohlídku pamětihodností, diskuzi se studenty ve Fóru a setkání s vedením úspěšné třebíčské firmy TEDOM. Do Třebíče dorazil poté, co navštívil Znojmo a Moravský Krumlov.

Jaký je konkrétní důvod vaší návštěvy Třebíče?

Snažím se navštívit co možná nejvíce jiných měst kromě Prahy. Navíc mí kolegové na ambasádě trvali na tom, abych Třebíč určitě nevynechal. Smysl je ryze poznávací.

Jak dlouho jste na ambasádě cestu do Třebíče plánovali?

Na začátku srpna jsme o tom začali uvažovat.

Víte předběžně něco bližšího o firmě TEDOM?

Jsem informován o tom, co tato společnost vyrábí, ale doufám, že se dozvím o mnoho víc, až ji navštívím.

I místní lidé, kteří míří do Spojených států, mají problém se získáním víza, přičemž Kanada vízovou povinnost pro Čechy zrušila minulý týden. Kdy lze očekávat stejný krok od americké strany?

V srpnu letošního roku byl v USA schválen nový zákon ohledně víz. A na jeho základě bude občanům České republiky umožněno vycestovat do Spojených států jako turisté bez víz během jednoho či dvou let. Do té doby se budeme snažit na naší ambasádě žadatelům o povolení ke vstupu na americkou půdu situaci co nejvíce usnadnit.

Jaké jsou vaše osobní vztahy s naším ministrem zahraničních věcí Karlem Schwarzenberkem?

(Úsměv) Víte, to je úžasný člověk a pro mě je opravdu ctí s ním pracovat. Je báječný, on by to celé při svém postavení ani vlastně nemusel dělat. Dělá to z lásky ke své vlasti.

Odkud konkrétně v Americe pocházíte, z jaké rodiny jste a jak se stalo, že jste velvyslancem v České republice?

Pocházím z Wiskonsinu z města Milwoukee, což je asi 1500 kilometrů od Chicaga. Jsem z normální rodiny, dědeček byl řezník. Tvrdě jsem pracoval pro svou stranu, podílel jsem se na obou prezidentských kampaních George Bushe mladšího – nynějšího prezidenta. Strana mě nominovala do diplomatických služeb.