Číchov voda doslova rozpůlila vedví. Autem se nedalo dostat z jedné strany na druhou, protože se řeka rozlila přes silnici u hospody příznačně nazvané Na ostrově, kde je zároveň i obecní úřad. K němu se sice ještě dalo autem jet přes most, u nedaleké budovy bývalého mlýna však sjízdná cesta končila.

Tyršovo nábřeží v Ledči nad Sázavou.
FOTO: V Dobroníně se vylil potok, v Mrákotíně se podařilo opravit hráz rybníka

Jediná možná spojnice mezi oběma břehy tak byla přes lávku pro pěší. Z jednotného Číchova se tak opět po letech na chvíli stal Brtnický Číchov, tedy ten na jižní straně řeky, a Třebíčský Číchov, který dříve náležel třebíčskému klášteru. Auta musela z jedné strany obce do druhé jezdit oklikou přes Bransouze a Chlum. Ani v Bransouzích nebyla situace jednoduchá – řeka tam zatopila zázemí zdejšího koupaliště a zcela zaplavila takzvané Tálky, tedy místo, kde se konají třeba hasičské soutěže či zábavy.

Podobné problémy způsobila velká voda i u Červeného mlýna mezi Petrovicemi a Sokolím, které je součástí Třebíče. Řeka se tu rozlila na louky a místní komunikaci, která bývá oblíbenou zkratkou řidičů jedoucích z Petrovic či Okříšek do severních čtvrtí Třebíče. Přes silnici proudilo asi třicet centimetrů vody, někteří řidiči se ale přesto vracet nechtěli a úsek projížděli.

Ve dvě hodiny odpoledne byl nejvyšší, tedy třetí stupeň povodňové aktivity hlášen jak ze stanice v Bransouzích, tak z Ptáčova pod Třebíčí. V Bransouzích byla výška hladiny na 219 centimetrech, v Ptáčově na 335 centimetrech. „V Třebíči preventivně zasedá povodňový štáb od půlnoci,“ informovala mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová.