První mateřská dovolená, pak péče o předškolní dítě, další mateřská. Jak říká, je nejvyšší čas změnit zaběhnutý stereotyp a najít si práci. Má to ovšem jeden zásadní háček. „Za ta léta mi chybí praxe, nemám žádné kontakty. Nevím, zda vůbec získám vhodné zaměstnání,“ strachuje se.

Jí a dalším lidem, kteří hledají nebo chtějí změnit místo, má napomoci první ročník Veletrhu pracovních příležitostí. V komplexu Západomoravské vysoké školy v třebíčské Borovině jej ve dnech 21. a 22. května pořádá Úřad práce v Třebíči spolu s Hospodářskou komorou a Institutem trhu práce. Na veletrhu se budou prezentovat regionální podnikatelé, instituce vzdělávání dospělých, vysoké školy a agentury práce.

„Tato jedinečná letošní akce v rámci kraje Vysočina jim dává možnost nabídnout volná pracovní místa a vybrat si kandidáta na pozici ve společnosti,“ předeslala manažerka vzdělávacích programů Hospodářské komory Petra Měrková. Zájem o účast na veletrhu projevilo čtyřicet společností, mezi nimi takoví významní zaměstnavatelé, jako je skupina ČEZ, třebíčská První brněnská strojírna, Kapucín či náměšťský Habitat. Každá z nich navíc svůj profil zveřejní v elektronickém Katalogu vystavovatelů veletrhu pracovních příležitostí 2008. „Firmy se zároveň mohou nabídkou služeb a výrobků prezentovat tak, aby se návštěvníci z řad žáků a studentů i jejich rodičů zorientovali ve své profesní budoucnosti,“ zmínila Měrková.

V sídle vysoké školy dnes probíhají přípravy na veletrh, jednotliví vystavovatelé instalují své expozice, poslední úpravy stánků ukončí zítřejší osmá hodina ranní. První návštěvníky pak veletrh přivítá v devět hodin, školní brány se veřejnosti uzavřou úderem osmnácté. Ve čtvrtek bude veletrh o hodinu kratší, jeho první ročník ukončí sedmnáctá hodina.

Míst je stále málo

Veletrh pracovních příležitostí je šancí nejen pro stávajícího 4201 nezaměstnaného na Třebíčsku. I když třebíčský úřad práce v dubnu zaznamenal pokles nezaměstnanosti o 0,8 procenta, volných míst se stále nedostává. „Míra nezaměstnanosti v regionu je 7 procent populace v produktivním věku. V nabídce je 785 pracovních míst, na každé připadá 5,6 uchazečů o práci,“ uvádí webové stránky úřadu.

Každý, kdo chce zkusit štěstí právě na veletrhu, může využít bezplatnou dopravu z autobusového nádraží na Komenského náměstí do Boroviny a zpět. Zdarma je rovněž vstup do veletržních prostor. Zaregistrovaní návštěvníci mají navíc šanci na výhru slevové poukázky na zájezd v hodnotě pěti tisíc korun, věnované jedním z vystavovatelů.⋌