Kvůli horku vyjíždí častěji do terénu třebíčští záchranáři. „Důvodem bývá velmi často dehydratace, která je složitější zvláště u starších lidí. A pak vyjíždíme k úrazům u vody. V důsledku vedra se často setkáváme i s případy vyčerpání z horka například v dopravě. A bývá to i u mladších lidí,“ objasnil primář oblastního třebíčského střediska Zdravotnické záchranné služby kraje Vysočina Michal Kříž. Nárůst výjezdů je podle něj i k případům s problémy oběhového systému.


Na neukázněnost lidí ve vedrech upozornila lékařka Jitka Charousková: „Hodně lidí chodí s angínou a problémy s nosohltanem. Většinou je to v důsledku špatného využívání klimatizace. A pak tu máme spoustu případů, kdy lidé přichází kvůli přehřátí organismu. Mnozí, a týká se to hlavně starších lidí, se chovají nerozumně a vyrazí na promenádu na náměstí za pravého poledne. Pak přijdou k nám do ordinace, že mají problémy.“


V třebíčské lékárně na Karlově náměstí se Deník dozvěděl, že v důsledku nadměrného slunečního záření a konzumace sezonního ovoce se mezi recepty nejčastěji objevují ty na léky proti alergiím.


I mezi volně prodávanými léky a gely převažují ty proti alergiím a na bodnutí hmyzem. Kromě opalovacích ochranných krémů jsou prý výrazně v kurzu také nejrůznější repelenty proti klíšťatům a komárům.


Klimatizaci jen tak hned neseženete


Že sehnat klimatizaci v době veder není jen tak, se ve čtvrtek přesvědčil Deník.


„Mobilní klimatizace jsou všechny vyprodané, během dnešního dopoledne jsme prodali posledních pět. Kdo je má ještě někde na skladě, tak vyhrál. Prakticky od rána do večera děláme montáž a servis klimatizací,“ popsal včera situaci Bohumil Vostal z třebíčské firmy Elektro Vostal.


Lidé by měli být podle něj při koupi klimatizace obezřetní, zvláště při nabídce těch typů zařízení, která pracují na bázi odpařování vody. „Měli by si uvědomit, zda jim takový přístroj nezpůsobí více škody než užitku. Některé typy těchto levných zařízení jim mohou v bytě z nadměrné vlhkosti způsobit plíseň,“ upozornil Vostal.


Ne každý má doma klimatizaci a lidé se s horkem vypořádávají různě.


„Mám obě okna bytu na jih a je tam přímo nesnesitelně. Teď mám na to takový fígl. Ráno namočím prostěradla studenou vodou, vyždímu je a pověsím místo záclon do oken. Přes ně ještě zatemním závěsy. Nevěřili byste, jak je pak v bytě fajn, když se odpoledne z venku vrátím,“ přidala k dobru svoji novou vychytávku Jaroslava Staňková z Třebíče.

Český hydrometeorologický ústav vydal už před několika dny výstrahu před velmi vysokými teplotami, které by se měly na Vysočině objevit během dnešního dne až do pátečního podvečera.


Také varuje před silnými bouřkami. Ty lze na Vysočině očekávat od tohoto pátečního dopoledne až do sobotního dopoledne, kdy ještě více zesílí a budou trvat do nedělních ranních hodin.


Bouřky s sebou přinesou přívalové srážky s úhrny ojediněle kolem 40 mm, ojediněle se mohou objevit i kroupy, případně intenzivní nárazy větru. Do sobotních nočních hodin hrozí nebezpečí požárů.


Jak bychom se měli ve vedrech chovat, zde přináší Deník informaci ČHMÚ.

Co dělat ve vedru
– Omezit tělesnou zátěž.
– Nepobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách.
– Nenechávat děti a zvířata na přímém slunci či ve stojících automobilech.
– Zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů.
– Děti do 20 kg by měly vypít 1,5 až 2 l nápojů denně, starší děti a dospělí kolem 3 litrů denně.
– Při pobytu na slunci se chránit krémy s vysokým UV filtrem, slunečními brýlemi a pokrývkou hlavy.
– Při použití klimatizace udržovat teplotní rozdíl mezi venkovním a klimatizovaným prostředím maximálně kolem 5 stupňů Celsia.
– V přírodě nerozdělávat oheň.