Jitona mění pracovní režim, pekaři mají k dispozici bar

Tropická vedra ohrožují zdraví a životy lidí. Většina zaměstnavatelů si to uvědomuje a svým lidem zajišťují to nejdůležitější – vodu.

„Někteří zaměstnavatelé zajišťují pracovníkům balenou vodu, ale v našem případě by to nemělo smysl. Jakmile řidič přinese vodu do kabiny, za chvíli se ohřeje na 40 stupňů,“ vyjádřil se ředitel dopravce Trado-Mad Miroslav Petrů.

Dobře ví, že v současných vedrech dosahuje teplota v kabině řidiče i 60 stupňů. Přesto firma odmítá přistoupit na kompromis. Řidiči si stále musejí oblékat dlouhé kalhoty. „Občas se objeví z jejich strany požadavek na kraťasy. Nám to ale vzhledem k cestujícím přijde nevhodné. Jednotný stejnokroj, tedy košile a kalhoty, to je podmínka zakotvená ve smlouvě. S ní se seznámí každý, kdo k nám nastupuje,“ argumentoval Petrů. Pitnou vodu zajišťuje Trado-Mad řidičům alespoň na dvou konečných zastávkách v Třebíči.

V elektrárně ochlazují vodu

„Co si budeme povídat, v tomto vedru je člověku hic, i když nic nedělá. My máme trvale otevřený sodovkový bar, který zaměstnanci využívají,“ vyjádřila se vedoucí provozu pekárny Penam v Třebíči Alena Janšová. „Ale jak se říká, člověk si zvykne i na šibenici. Naši pracovníci jsou na vedra přivyklí, kdyby tady bylo 25 stupňů, byla by jim snad i zima,“ dodala. Ani tak složitý a důmyslný mechanismus, jako je jaderná elektrárna, není vůči horkům zcela odolný. „Účinnost turbín je závislá na chladící vodě. Tu v současnosti musíme ochlazovat, ale jedná se jen o desítky procenta,“ popsal mluvčí elektrárny Petr Spilka. O vodu nejen pro turbíny, ale také zaměstnance, se elektrárna stará automaticky.

S pořádnou zásobou minerálek se ráno rozjíždějí do práce dělníci stavebních firem. „Kupujeme balené minerální vody. Sám jsem na stavbách pracoval, vím, jak to chodí. Když už člověk v horku nemůže, na chvíli si od slunce odpočine. To mu nikdo nemůže vyčítat,“ přiblížil stavební technik firmy Hádlík Zdeněk Koudelka.

Nábytkářská Jitona, dříve Tusculum, zajišťuje pracovníkům nejen pitný režim, ale mění i pracovní tempo. „Práci přesouváme hlavně do odpoledních a večerních hodin, když se ochlazuje. Lidé by asi byli nejradši, kdybychom je poslali na dovolenou k moři, ale to opravdu nemůžeme,“ informoval s nadsázkou ředitel Josef Fríd.