Hospitalizovaní lidé musejí hlavně pít, větrat v současném horkém počasí nemá smysl

Nemocní a ležící pacienti v neklimatizovaných nemocničních pokojích prožívají tropická vedra snad nejhůře. Jejich stavu mnohdy neprospívají. Jak jim může zdravotnický personál ulehčit to neúnosné trápení?

„Naši pacienti to velice špatně snáší. Děláme to, co obvykle - hlavně dbáme na pitný režim,“ odpověděl primář interního oddělení třebíčské nemocnice Josef Štumar. Bohužel, oddělení není klimatizované. „Můžeme jenom zatáhnout žaluzie. Větrat, to nemá moc smysl. Dovnitř jde jen horký vzduch.“ Právě interna pečuje o ty, které extrémní teploty ohrožují nejvíce – o kardiaky. „Pro ně je to obrovská zátěž. Lidé se ale často chovají nezodpovědně, v tomto počasí dělají práce, které by mohly počkat klidně rok. Přitom by stačil selský rozum. Nejvíce ošetřujeme dehydrované pacienty,“ dodal Štumar.

Minimálně tři litry denně musejí vypít pacienti hospitalizovaní na pokojích následné péče. Takové je nařízení primáře Nabila Ahmadieho. „Hlavně u starých lidí jsme zajistili přísun tekutin na tři až tři a půl litru denně. Kdo nemůže pít sám, tomu podáváme infuzi,“ informoval Ahmadie. Ani na tomto oddělení není klimatizace, ani zde větrání příliš nepomáhá. „Pacientům jsme omezili pohyb. Kdo chce, tomu dáváme na přikrytí místo deky pouze prostěradlo,“ doplnil primář.

Velice nalehko oblečená teď leží ve svých nemocničních postýlkách novorozená děťátka. „Maminky také více větrají a častěji kojí. K jiným opatřením jsme zatím nepřistupovali,“ uvedla lékařka novorozeneckého oddělení Zuzana Janoštíková. Zároveň upozornila, že například dětská jednotka intenzivní péče je klimatizovaná. Pro dětské pacienty na tomto oddělení je díky tomu vedro snesitelnější.