Minulý pátek se vyzbrojili svítilnami a nafukovačkou. Věděli totiž, že místa, kam chtějí nahlédnout, jsou zřejmě zaplavená.
„Zachytili jsme v minulosti poznatky brněnských speleologů. Psali o širokých chodbách, které však po několika desítkách metrů končily závalem, nic bližšího,“ popisuje zrod myšlenky třebíčský speleolog Václav Kocmánek.

Trojice ze Speotilu vstoupila do podzemí z nádvoří hradu. Celkově navštívila dvě větší a jednu menší místnost v hloubce tří až pěti metrů pod povrchem.
„Šlo o zaplavené prostory o rozměrech čtyři krát pět a čtyři krát šest metrů vytesané ve skále. Stěny jsou obetonovány do výše 1,5 metru,“ uvedl Kocmánek. Podle něj se jedná zřejmě o nějaké sklepní prostory, i když je záhadou, proč byla místnost, do které se dá dostat pouze otvorem vybouraným ve zdi, zazděná. V zadní části větší místnosti, do které se průzkumníci museli proplazit, je náznak možného pokračování. Po silném bouchání se to ale speleologům příliš nepotvrdilo.

Třetí, nejmenší prostor o rozměrech dva krát dva metry byl v minulosti asi komorou.
„Tady jsme kromě velkých sklepů o patro výš nic zajímavého neobjevili,“ poznamenal Kocmánek.
Ve sklepeních hradu Sádek měla dříve Jaroměřická mlékárna dozrávárnu sýrů. „Myslíme si, že z těchto míst bychom mohli vytěžit zajímavější poznatky,“ naznačil příští postup další člen Speotilu Václav Noha. Podle něj i Kocmánka mohou vést zmíněné široké chodby končící závalem právě odsud.

"No tak dokud bude hrad patřit obci Čáslavice, tak nebudu proti tomu, aby se třebíčští speleologové pokoušeli dál bádat,“ konstatoval Vladimír Bartes, starosta Čáslavic, kterým historická dominanta patří. Sádek je už téměř rok na prodej, za tu dobu se objevilo několik zájemců, žádný dosud tak vážný, aby budovu za bezmála dvacet milionů koupil a za dalších odhadem sto až dvě stě milionů korun zrekonstruoval.