Cestující vystoupí v Třebelovicích a jsou nuceni dlouze vyčkávat, než se autobus v Jemnici obrátí, znovu je nabere a konečně s nimi zajede do Oponešic a do Budkova.

Je tu i možnost nepřešlapovat na mrazu nějakých dvacet minut a svézt se v teple našlapaného dopravního prostředku až do Jemnice a zpět přes Třebelovice zamířit do kýženého cíle. Tato varianta je však o dvanáct korun dražší.

Přitom ještě loni autobus přímo jezdil. Anomálie vznikla kvůli rušení vlaku na trati Jemnice – Moravské Budějovice.

Když ale trať letos v lednu osiřela, krajský úřad v Jihlavě využil tuto linku jako náhradní spoj. Prodloužil ji z Třebelovic až do Jemnice bez zajíždění do Oponešic a Budkova, jak byli lidé zvyklí.

„Není to pro Budkovské příjemné, jsme tímto řešením biti. Kdo jede do Oponešic samozřejmě taky. Pokusíme se vyvolat nějaké další jednání s krajským úřadem, zda by se nedala najít lepší varianta,“ sdělil k problému starosta Budkova Jaroslav Pokorný. Jízdní řády se mění v půli června.

Rád by stihl v dubnu uspořádat na obecních webových stránkách anketu na tohle téma. A byl by pro, aby se uskutečnila i diskuze, při které by si lidi sami řekli, jak si nastavení linkových spojů autobusů představují.

Krajský úřad prostřednictvím své mluvčí Jitky Svatošové vesnicím, které teď na úpravu trasy linky doplácejí, vzkazuje: „Případné změny vedení podvečerních spojů jsou možné za předpokladu, že se ve většině shodnou obce a města, kterých se to dotýká. Jsme připraveni o nich jednat.“ Svatošová ale jedním dechem upozorňuje, že se už počátkem loňského října uskutečnilo jednání krajských úředníků a zástupců Budkova a Oponešic. Tehdy si vyříkávali, která varianta náhradní autobusové dopravy je nejpřijatelnější.

„To, jak autobus jezdí nyní, je výsledek onoho jednání. Přítomní jej akceptovali. Nutno dodat, že frekvence cestujících zejména od pondělí do čtvrtku byla podle dostupných informací směr zastávky Budkov a Oponešice jen velmi malá,“ dodala Svatošová.

Podvečerním spojem jezdí hlavně studenti, ve čtvrtek a v pátek především. „Když zabočíme cestou z Budějovic v Třebelovicích na Oponešice, budou zase biti Jemničtí. To si prostě nevyberete. A nám nepřísluší to nějak příliš komentovat,“ uzavřel František Baštář, jednatel firmy BK Bus, která autobusovou dopravu na lince zajišťuje.