„I v letošním ročníku ankety jsou stanoveny dvě soutěžní kategorie – kulturní aktivita a péče o kulturní dědictví. V každé z nich se o vaši přízeň uchází třicítka akcí,“ uvedla Iva Doležalová z krajského odboru kultury a památkové péče.
Třebíčsko má v anketě hned deset zástupců, z toho tři mezi aktivitami a celých sedm mezi památkami.
Finále ankety, které probíhá nyní, předcházelo kolo nominační, kam od začátku tohoto roku mohl poslat svůj tip na kulturní akci či opravenou památku v podstatě každý.
Z došlých návrhů pak porota složená ze zástupců odborné veřejnosti, samosprávy a odborníků přes památkovou péči šedesát počinů, které nyní soutěží.
„Při kulturních aktivitách se posuzovala například různorodost akcí, rozložení na území v kraji, společenský přínos pro obyvatele či skloubení nového a již tradičního. V případě péče o kulturní dědictví šlo především o cennost objektu, způsob obnovy, soulad se zákonem a použité technologie,“ přiblížila proces rozhodování mluvčí kraje Vysočina Jitka Svatošová.
Z nabídky kulturních počinů mohou lidé volit do 17. dubna, a to buď pomocí elektronického formuláře, který lze najít na webových stránkách kraje, nebo prostřednictvím hlasovacího lístku, jenž mohou nalézt v březnovém vydání měsíčníku Kraj Vysočina.
Na první tři vítěze z každé kategorie čeká finanční odměna.
Folkové prázdniny – 23. ročník festivalu (Náměšť nad Oslavou)
Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského – 10. ročník hudebního festivalu. (Jaroměřice nad Rok.)
Zámostí – Multižánrový hudební festival (Třebíč)
Péče o kulturní dědictví:
Dalešice – Celková obnova fary
Náměšť nad Oslavou – Restaurování sochy sv. Jana Nepomuckého
Okříšky – Obnova střechy zámku
Police - Postupná obnova zámku
Přeckov - Obnova kapličky
Stařeč – Obnova a restaurování kostelní věže
Třebíč – Obnova kamenných prvků v kostele Nejsvětější Trojice