Do ODS vstoupil v roce 2006 a v čele místního sdružení působí necelé dva roky. Po volbách nabídl svoji rezignaci, ale nebyla přijata, v čele třebíčské ODS tak bude stát minimálně ještě několik dalších týdnů. „Považoval jsem za důležité nabídnout svoji funkci, protože náš výsledek nebyl takový, jaký jsem sám očekával. Bylo mi ale řečeno, že není nezbytně nutné, abych rezignoval. Navíc se za tři měsíce bude volit vedení řádně," řekl Hladík s tím, že o svoji další kandidatuře na předsedu místního sdružení ODS Třebíč stále přemýšlí.
Jaká nálada panuje v třebíčské ODS po komunálních volbách?
Samozřejmě jsme svolali místní radu, kde jsme si výsledek vyhodnotili, ale nemyslím si, že by nálada po volbách byla více negativní nebo smutnější než před nimi. Každopádně jsme předpokládali, že se do zastupitelstva dostaneme.
Proč myslíte, že jste neuspěli?
Já jsem na radě přednesl pět důvodů, každý z členů rady k tomu také něco řekl. Nedá se to svádět na volební účast, tam podle mě problém není. Jeden z důvodů byl ten, že jsme neměli zastupitele a z třebíčské politiky tak v podstatě vypadli, neměli jsme nikoho, kdo by v barvách ODS v zastupitelstvu bojoval.
A další důvody?
Nevedli jsme negativní kampaň. A to myslím, že úspěch pana Baráka je důkaz, že negativní kampaň by fungovala. My se možná ztratili v ostatních programech, které byly hodně podobné. Také jsme neměli moc prostoru v novinách, v Mladé frontě ani v jiných médiích se o nás téměř vůbec nepsalo. A určitě je to i o tom, že nejsem moc známý lídr, spousta lidí mě neznala a proto nás nevolili. ODS v Třebíči ale prochází nějakou obměnou a nové tváře nejspíš budou muset přicházet.
Nazval byste současný stav krizí?
Myslím, že to krize není. Samozřejmě je náš výsledek neúspěšný, ale zase čtyři procenta nejsou tragické. Když to trochu nadnesu, tak jsme nejsilnější pravicová strana v Třebíči.
Nicméně váš propad za poslední tři volební období je značný. V roce 2006 ODS volby s 20 procenty hlasů vyhrála, získala šest zastupitelů a měla starostu. Rok 2010 znamenal zisk 8,3 procent a dva zastupitele, teď čtyři procenta a žádný zastupitel. Je to rychlý propad.
Je to potřeba vzít úplně od začátku. V roce 2006 jsme sice vyhráli a měli šest zastupitelů, hned po pár hodinách jich už ale tolik nebylo. (S třebíčskou ODS se rozhádali zvolení zastupitelé Pavel Pacal a Jaromíra Hanáčková, o dva roky později je následoval i Daneš Burket pozn. autora). Nakonec jsme se dostali na tři zastupitele a v roce 2010 tak obhajovali starostu a tři místa. Získali jsme dva zastupitele a nyní jsme už neobhajovali žádného. Musím říct, že několik lidí mi dokonce řeklo, že nás nechtějí volit s tím, že by nám zastupitelé stejně znovu utekli.
V uplynulém volebním období odešli z ODS Karel Dolák a Ivo Uher. Čím to je, že z třebíčské ODS zastupitelé takhle pravidelně odcházejí?
V případě pana Doláka jsme celkem dopředu věděli o jeho sympatiích k jinému politickému hnutí (letos kandidoval za hnutí Pro Třebíč pozn. autora). U Ivo Uhra to bylo v tom, že někteří členové ODS úplně neustáli politiku, která se v roce 2013 dělala na celostátní úrovni. S tím nebylo spokojeno mnoho lidí včetně mě. Takže u obou dvou nemělo na jejich odchod z ODS vliv to, co se dělo na radnici, ale to, co dělala ODS na celostátní úrovni.
Jak je to s běžnou členskou základnou? Ubývají vám lidé?
Za poslední dva, tři roky se poměrně ustálila, členů neubývá. Naopak máme v plánu lidi do ODS přilákat. Předseda strany pan Petr Fiala je vzdělaný a chytrý člověk a jeho vedení může mít vliv na to, že lidé budou naší politice konečně věřit, a že ODS konečně bude dělat tu pravicovou politiku, kterou by měla prosazovat.
Před pár týdny se objevila zpráva, že ODS dluží miliony a celostátní vedení vám zmrazilo účty. Je to tak?
Je potřeba říct, jak je vůbec postavená celá hierarchie občanské demokratické strany. Každá oblast hospodaří s vlastním rozpočtem, v Třebíči jsme rozhodně dluhy neměli, naopak jsme byli v plusu. I volební kampaň byla sice levnější, ale nemuseli jsme si kvůli ní půjčovat a zadlužovat se. Jednotlivé oblasti tedy disponují určitou částkou, ale pořád to jsou jedny peníze jedné politické strany, která má jedno IČO. Došlo k tomu, že peníze, které má oblast, byly poskytnuty na uhrazení dluhů a pomoc celostátní ODS.
Takže ODS v Třebíči je nyní bez prostředků?
Nedá se říct, že bychom přišli o peníze, které z místní ODS odešly. Fyzicky je sice v tuhle chvíli na svém účtu nemáme, ale jsou nám stále k dispozici a nehrozí, že bychom něco neplatili.
Ne všude na Třebíčsku skončily volby pro ODS neúspěchem. Třeba v Jemnici získala občanská demokratická strana skoro dvacet procent hlasů, vyhrála volby a zdá se, že bude mít znovu starostu.
Já si v tomto pana Nevěčného velice vážím. Našel odvahu opět kandidovat za ODS a ukázalo se, že nejsme ztracená značka. Post starosty obhájí kvůli tomu, že svoji práci dělá dobře a poctivě. Ukazuje se, že ODS není úplně ztracená značka.