VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve válce je člověk Bohu nejblíž, říká kaplan

Třebíč - Za tři týdny odlétá na misi do Afghánistánu, do neklidné oblasti u Tora Bora

2.6.2008
SDÍLEJ:

Kaplan Petr NěmecFoto: DENÍK/ Hana Jakubcová


Je kaplanem u armády. V Česku stále neobvyklá záležitost. Při osobním setkání by ale člověka napadlo cokoli jiného jen ne to, že tenhle asertivní chlapík slouží Bohu. Servítky si nebere při žádném tématu, na které přijde řeč. Pragmatik, ano, to je to správné slovo, které na něj sedí. Petr Němec, farář Československé církve husitské, toho času před cestou do Afghánistánu, člověk zřejmě na svém místě.

Jaké je teď počasí v Afghánistánu? Tipla bych si, že zima tam asi nebude.

No to fakt není. Tam, kam jedeme, je čtyřicet stupňů ve stínu, poušť ve výšce 1600 metrů nad mořem, všude jemný písek a větrno.

Kam že to vlastně vyrážíte?

Do provincie Uruzgam.

To, pokud tuším správně, není typické správní území Čechů.

Ne, je to holandská základna.

O Afghánistánu mám mlhavou představu. Je možné to místo přiblížit, co se přírodních poměrů týče?

Jak už jsem řekl, je to trochu výš položená poušť. A na dalekém obzoru se vypíná obrovské pohoří. Jmenuje se Tora Bora, čímž je řečeno vše.

V jakých podmínkách tam budete žít a v kolika lidech?

Pojedu s libereckou jednotkou, s lidmi, které znám. Bude nás 62 a já. Bydlení tam obstarávají takové ty kontejnery, ve kterých vidíte na kamionech a lodích převážet zboží, měly by být pancéřované. V nich jsou čtyři postele.

Co oblečení?

Neprůstřelná vesta moc prodyšná není, pouštní hadry jsou typické vojenské oblečení, jen v pískových barvách. K tomu se počítá helma, vysoké boty, a pak spousta věcí, které si na sebe navěsíte. Člověk se tam prostě trochu víc potí. A všude má ten jemný písek.

Jak daleko bude nejbližší jiná vojenská jednotka?

Šest set metrů za námi. Američani.

A před vámi? Trochu mi dochází, co chcete říct.

No před námi přece už jen to pohoří Tora Bora. Jako na dlani.

Hm, to asi není zrovna klidná oblast.

To tedy opravdu ne.

Jaké úkoly tam vaše jednotka bude plnit?

Udržet základnu a zabránit přechodu jakýmkoliv ozbrojencům, kromě aliančních.

Proč to vůbec děláte?

Kdo jiný, když ne já? To je trochu pyšné, já vím, ale prostě je to moje práce, tak ji dělám.

K čemu jste jako kaplan vojákům dobrý?

Institut kaplana vždycky u armády byl, všude na světě je to běžné. Ve válce je člověk Bohu nejblíž. A v Afghánistánu válka je. Vojáci jsou tam pod obrovským tlakem, jako sardinky na jednom prostoru půl roku, nevytáhnou paty, všude kolem nebezpečí. Prostě se to tam svým spolubojovníkům budu snažit usnadňovat, budu jejich vrba, nehezky řečeno profesionální kamarád.

S jakými reakcemi vojáků na svůj post se setkáváte?

Jak kde, ve vztahu k této misi s pozitivními. Je to vážná věc, proto můj institut nikdo nedevalvuje.


Za jak dlouho lidi v takovém prostředí, jako je mise, shazují masku?

Ti měkčí po třech dnech, nejtvrdší vydrží tak tři týdny, nakonec se ale pravda ukáže u všech.

Kdy letíte a kdy se vracíte zpět?

Odlet máme 23. června, návrat příští rok.

Pokud vím, jste ženatý a máte dvě dcery. To je docela síla, když chlap na tak dlouho opouští rodinu.

Žena nejdřív omdlívala, teď už se s tím srovnává, nemá to se mnou lehké.

To tedy ne, zkouším si to představit. Co když se jí tady pokazí auto, něco v domácnosti, holky onemocní?

Doma jsou všichni šikovní a stateční a všechno zvládnou.

Vy pocházíte z věřící rodiny? Vím, že než jste odešel do služeb armády, dělal jste husitského faráře v Třebíči.

Z věřící rodiny? No to vůbec ne. Jsem typický panelákový kluk z Třebíče Domků z typické panelákové rodiny.

No jak tedy …?

K tomu se dostanu. Udělal jsem v Třebíči gympl, dva roky jsem si odkroutil na vojně a začal pracovat jako barman v nejmenovaném nočním podniku s hracími automaty. Jako takový lehčí gambler tam chodil jeden farář. To víte, platy nemají kdoví jaké, moc rozšoupnout se nemohl. Začali jsme spolu vést hovory a tak nějak to celé přišlo.

A dál?

Už jsem byl ženatý, měl jsem dceru. Vejšku jsem nechtěl studovat za každou cenu nějakou, na kterou se dá prostě dostat. Protože pak dělat zkoušky z něčeho, co mě nebaví, to by teda fakt nešlo. Vystudoval jsem nakonec teologii na Univerzitě Karlově. Poté jsem nějaký čas pracoval jako farář v Třebíči a potom jsem přestoupil do armády. Zjistil jsem, že se dokážu bavit s lidmi, naslouchat jim, zvládám stres.

Je Afghánistán vaše první zahraniční mise?

Ne, v roce 2006 jsem strávil půl roku v Kosovu.

Kousnu do kyselého jablka, jak vnímáte požadavek církví na osmdesát tři miliard korun odškodnění, z nichž bude nakonec po rocích splácení víc než dvě stě miliard?

Kdo má peníze, má moc. To je celé. Co k tomu víc říct? Tu sympatickou tvář církvi dělají obyčejní dělníci. Těmi jsou ještě nevyhořelí faráři, jež služba zatím nesemlela a jeptišky, které žijí v chudobě a pečují o staré a nemocné.

A ta druhá tvář podle vašeho názoru?

Církev jako každá jiná organizace má ty dole a pak ty nahoře. Bydlí ve velkých nádherných domech, užívají přepych a začnou u nich převládat obyčejné lidské vlastnosti jako touha prostě se mít dobře.

Jak jste vnímal a vnímáte rozruch okolo bývalého patriarchy Československé církve husitské Jana Schwarze, který je též Třebíčan?

S lítostí, bývali jsme přátelé, pak jsme se ale zásadně vzájemně odcizili. Nevím, několik let jsme se neviděli. On se vydal svou cestou.

Jste kaplan u armády, to je celkem drsné prostředí, přesto byste měl zachovávat dekórum. Štace ale nemáte nijak jednoduché. Zeptám se, poslal jste už někdy někoho jak se říká dopr…?

(úsměv) Víte, když je někdo v extrémním prostředí a cítí, že mu začíná nebýt dobře na duši, že to s ním jde z kopce, vyhledá na misi třeba mě, potřebuje se svěřit, vypovídat. Takový člověk se noří sám do sebe a svých starostí a často přestává rozlišovat, kdy jeho dožadování se pozornosti překračuje únosnou míru. Nedokáže respektovat, že mám i jiné povinnosti. Kupodivu tohle zaklínadlo docela funguje, ten jedinec se zklidní a dá se s ním dál pracovat. Zeptala jste se, tak odpovídám, že jo.

Máte bezpečnostní prověrku?

Vzhledem k přístupu k utajovaným skutečnostem, se kterými přicházím do styku, mám i bezpečnostní prověrku. Podle požadovaného stupně, jak ze strany našeho státu, tak dle požadavků NATO.

Jak probíhá den na vojenské základně v Afghánistánu?

Na každé jinak, záleží na plnění úkolu. Podle toho co vím, u nás to lehké nebude, hlavně budeme žít ze vzpomínek na naše blízké, přátele, kamarády.

Jak si udržujete fyzičku?

Od vojáka se očekává univerzální využití fyzických schopností. Tedy posilovna, běh, to je základ a s tím jsou spojeny další aktivity podle možností a potřeby.

Jaké má kaplan a bývalý farář hříchy?

Kafe a cigarety. Motorka snad hřích není. Spíš záliba.

Jaký máte rychlostní rekord?

No tak tohle snad radši nechám bez komentáře.

Chodíte na pivo?

Ale to víte, že jo, občas zajdu.

Co muzika, jakou posloucháte?

Spíš tvrdou. A mám rád Kabáty, byli za námi tři dny na misi v Kosovu. Jsou to dobří chlápci, bezvadní.

Je vůbec možné se do Afghánistánu těšit?

Mladí bojechtiví kluci, kteří nemají žádnou zkušenost, tam jedou nabití zvědavostí a touhou po zážitcích. Ti starší proto, že už si to ozkoušeli, jsou víc nad věcí, ale ten prvek dobrodružství je přitahuje. A finančně je to taky zajímavé, co si budem povídat. Já tam přijedu a první týden budu zvědavě zkoumat prostředí. Pak se ale všechno ponoří do všednosti a začne ponorka.

Bývá ponorka?

A jaká. Ale s tím tam všichni jedou, musejí být odolní. Navíc potenciální nebezpečí v tomto místě bude obrovské.

Fasují vojáci rum?

Kdepak. Je to zcela bez alkoholu a možnosti si takto vymýt hlavu.
Máte dvě dcery. Co studují?
Gympl standardní a základní školu.

Jaký jste otec?

To je otázka spíš pro moje dcery. Snažím se být dobrý.

Jaký jste byl vy žák a student?

Průměrný. Takové živější dítě, učitelky, to byl problém.

Někdy jste dost kritický. Měl jste ve škole dvojku z chování?

Jednou jo, ale podotýkám, že neprávem. To zdůrazňuju.

Co uděláte jako první, až příští rok opět šlápnete na českou hroudu?

Na to jsem sám zvědavej.


Autor: Hana Jakubcová

2.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 23 000 Kč Svářeči SVÁŘEČ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Svářeč CO2 (MIG- MAG)., Zaměstnanecké výhody: zvláštní prémie, příspěvek na stravování., V případě zájmu kontakt na e-mail: hovorka@edas-tr.cz., Jen pro vážné zájemce o práci.. Pracoviště: Edas s.r.o., Žďárského, č.p. 196, 674 01 Třebíč 1. Informace: Jarmila Charvátová, +420 724 983 000. Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 18 000 Kč Ostatní technici a asistenti pro obsluhu lékařských zařízení ASISTENT LÉKAŘE PRO ODDĚLENÍ LDN. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Nemocnice třebíč, příspěvková organizace, Purkyňovo nám., č.p. 133, 674 01 Třebíč 1. Informace: Lenka Zorálková, +420 568 809 454. Výroba - Výroba Zámečníci strojů 22 500 Kč Zámečníci strojů ZÁMEČNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22500 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Zámečnické práce, výroba potrubí a konstrukcí., Zaměstnanecké výhody: zvláštní prémie, příspěvek na stravování., V případě zájmu kontakt na e-mail: hovorka@edas-tr.cz., Jen pro vážné zájemce o práci.. Pracoviště: Edas s.r.o., Žďárského, č.p. 196, 674 01 Třebíč 1. Informace: Jarmila Charvátová, +420 724 983 000. Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 19 000 Kč Pomocní montážní dělníci Pomocný dělník na stavbách budov. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - manuální zručnost, ŘP sk. B. Pracoviště: Jaronet s.r.o. - pracoviště, Kaunicova, č.p. 193, 675 51 Jaroměřice nad Rokytnou. Informace: Michaela Prokešová, +420 775 361 835.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rekonstrukce říčních lázní na Polance.

Oprava skokanského bazénu vyjde na bezmála šest milionů korun

Ilustrační foto.

Motokrosové závody v Jedově zhatilo sucho

Spolky pořádají besedu o ukládání radioaktivního odpadu

Třebíč - Hledání hlubinného úložiště radioaktivního odpadu a budoucnost jaderné energetiky v ČR. Tak zní téma besedy, která se uskuteční v úterý 25. září od 17.00 ve velkém sále budovy Fórum v Třebíči.

Hasiči pořádají sbírku pro kolegu

Vysočina – Sbírku pro svého kolegu a kamaráda, profesionálního a dobrovolného hasiče Vaška se rozhodlo uspořádat jeho kolegové.

Pamětní deska bude připomínat jméno operetního skladatele Ralpha Benatzkyho

Moravské Budějovice – Populárního autora hudebních komedií a rodáka z Moravských Budějovic připomene opět po roce pamětní deska. Neobjeví se na jeho rodném domě, ale na budově městské policie. Ralph Benatzky byl operetním skladatelem a proslavil se hlavně psaním písní a textů pro kabaretní scénu.

V Odunci někdo ukradl plastovou popelnici

Hrotovice - Policisté z obvodního oddělení v Hrotovicích se zabývají odcizením plastové popelnice. V průběhu minulého týdne ji v obci Odunec někdo ukradl před jedním z tamních domů. Majiteli odcizené popelnice pachatel způsobil škodu ve výši sedmi set korun.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT