VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve válce je člověk Bohu nejblíž, říká kaplan

Třebíč - Za tři týdny odlétá na misi do Afghánistánu, do neklidné oblasti u Tora Bora

2.6.2008
SDÍLEJ:

Kaplan Petr NěmecFoto: DENÍK/ Hana Jakubcová


Je kaplanem u armády. V Česku stále neobvyklá záležitost. Při osobním setkání by ale člověka napadlo cokoli jiného jen ne to, že tenhle asertivní chlapík slouží Bohu. Servítky si nebere při žádném tématu, na které přijde řeč. Pragmatik, ano, to je to správné slovo, které na něj sedí. Petr Němec, farář Československé církve husitské, toho času před cestou do Afghánistánu, člověk zřejmě na svém místě.

Jaké je teď počasí v Afghánistánu? Tipla bych si, že zima tam asi nebude.

No to fakt není. Tam, kam jedeme, je čtyřicet stupňů ve stínu, poušť ve výšce 1600 metrů nad mořem, všude jemný písek a větrno.

Kam že to vlastně vyrážíte?

Do provincie Uruzgam.

To, pokud tuším správně, není typické správní území Čechů.

Ne, je to holandská základna.

O Afghánistánu mám mlhavou představu. Je možné to místo přiblížit, co se přírodních poměrů týče?

Jak už jsem řekl, je to trochu výš položená poušť. A na dalekém obzoru se vypíná obrovské pohoří. Jmenuje se Tora Bora, čímž je řečeno vše.

V jakých podmínkách tam budete žít a v kolika lidech?

Pojedu s libereckou jednotkou, s lidmi, které znám. Bude nás 62 a já. Bydlení tam obstarávají takové ty kontejnery, ve kterých vidíte na kamionech a lodích převážet zboží, měly by být pancéřované. V nich jsou čtyři postele.

Co oblečení?

Neprůstřelná vesta moc prodyšná není, pouštní hadry jsou typické vojenské oblečení, jen v pískových barvách. K tomu se počítá helma, vysoké boty, a pak spousta věcí, které si na sebe navěsíte. Člověk se tam prostě trochu víc potí. A všude má ten jemný písek.

Jak daleko bude nejbližší jiná vojenská jednotka?

Šest set metrů za námi. Američani.

A před vámi? Trochu mi dochází, co chcete říct.

No před námi přece už jen to pohoří Tora Bora. Jako na dlani.

Hm, to asi není zrovna klidná oblast.

To tedy opravdu ne.

Jaké úkoly tam vaše jednotka bude plnit?

Udržet základnu a zabránit přechodu jakýmkoliv ozbrojencům, kromě aliančních.

Proč to vůbec děláte?

Kdo jiný, když ne já? To je trochu pyšné, já vím, ale prostě je to moje práce, tak ji dělám.

K čemu jste jako kaplan vojákům dobrý?

Institut kaplana vždycky u armády byl, všude na světě je to běžné. Ve válce je člověk Bohu nejblíž. A v Afghánistánu válka je. Vojáci jsou tam pod obrovským tlakem, jako sardinky na jednom prostoru půl roku, nevytáhnou paty, všude kolem nebezpečí. Prostě se to tam svým spolubojovníkům budu snažit usnadňovat, budu jejich vrba, nehezky řečeno profesionální kamarád.

S jakými reakcemi vojáků na svůj post se setkáváte?

Jak kde, ve vztahu k této misi s pozitivními. Je to vážná věc, proto můj institut nikdo nedevalvuje.


Za jak dlouho lidi v takovém prostředí, jako je mise, shazují masku?

Ti měkčí po třech dnech, nejtvrdší vydrží tak tři týdny, nakonec se ale pravda ukáže u všech.

Kdy letíte a kdy se vracíte zpět?

Odlet máme 23. června, návrat příští rok.

Pokud vím, jste ženatý a máte dvě dcery. To je docela síla, když chlap na tak dlouho opouští rodinu.

Žena nejdřív omdlívala, teď už se s tím srovnává, nemá to se mnou lehké.

To tedy ne, zkouším si to představit. Co když se jí tady pokazí auto, něco v domácnosti, holky onemocní?

Doma jsou všichni šikovní a stateční a všechno zvládnou.

Vy pocházíte z věřící rodiny? Vím, že než jste odešel do služeb armády, dělal jste husitského faráře v Třebíči.

Z věřící rodiny? No to vůbec ne. Jsem typický panelákový kluk z Třebíče Domků z typické panelákové rodiny.

No jak tedy …?

K tomu se dostanu. Udělal jsem v Třebíči gympl, dva roky jsem si odkroutil na vojně a začal pracovat jako barman v nejmenovaném nočním podniku s hracími automaty. Jako takový lehčí gambler tam chodil jeden farář. To víte, platy nemají kdoví jaké, moc rozšoupnout se nemohl. Začali jsme spolu vést hovory a tak nějak to celé přišlo.

A dál?

Už jsem byl ženatý, měl jsem dceru. Vejšku jsem nechtěl studovat za každou cenu nějakou, na kterou se dá prostě dostat. Protože pak dělat zkoušky z něčeho, co mě nebaví, to by teda fakt nešlo. Vystudoval jsem nakonec teologii na Univerzitě Karlově. Poté jsem nějaký čas pracoval jako farář v Třebíči a potom jsem přestoupil do armády. Zjistil jsem, že se dokážu bavit s lidmi, naslouchat jim, zvládám stres.

Je Afghánistán vaše první zahraniční mise?

Ne, v roce 2006 jsem strávil půl roku v Kosovu.

Kousnu do kyselého jablka, jak vnímáte požadavek církví na osmdesát tři miliard korun odškodnění, z nichž bude nakonec po rocích splácení víc než dvě stě miliard?

Kdo má peníze, má moc. To je celé. Co k tomu víc říct? Tu sympatickou tvář církvi dělají obyčejní dělníci. Těmi jsou ještě nevyhořelí faráři, jež služba zatím nesemlela a jeptišky, které žijí v chudobě a pečují o staré a nemocné.

A ta druhá tvář podle vašeho názoru?

Církev jako každá jiná organizace má ty dole a pak ty nahoře. Bydlí ve velkých nádherných domech, užívají přepych a začnou u nich převládat obyčejné lidské vlastnosti jako touha prostě se mít dobře.

Jak jste vnímal a vnímáte rozruch okolo bývalého patriarchy Československé církve husitské Jana Schwarze, který je též Třebíčan?

S lítostí, bývali jsme přátelé, pak jsme se ale zásadně vzájemně odcizili. Nevím, několik let jsme se neviděli. On se vydal svou cestou.

Jste kaplan u armády, to je celkem drsné prostředí, přesto byste měl zachovávat dekórum. Štace ale nemáte nijak jednoduché. Zeptám se, poslal jste už někdy někoho jak se říká dopr…?

(úsměv) Víte, když je někdo v extrémním prostředí a cítí, že mu začíná nebýt dobře na duši, že to s ním jde z kopce, vyhledá na misi třeba mě, potřebuje se svěřit, vypovídat. Takový člověk se noří sám do sebe a svých starostí a často přestává rozlišovat, kdy jeho dožadování se pozornosti překračuje únosnou míru. Nedokáže respektovat, že mám i jiné povinnosti. Kupodivu tohle zaklínadlo docela funguje, ten jedinec se zklidní a dá se s ním dál pracovat. Zeptala jste se, tak odpovídám, že jo.

Máte bezpečnostní prověrku?

Vzhledem k přístupu k utajovaným skutečnostem, se kterými přicházím do styku, mám i bezpečnostní prověrku. Podle požadovaného stupně, jak ze strany našeho státu, tak dle požadavků NATO.

Jak probíhá den na vojenské základně v Afghánistánu?

Na každé jinak, záleží na plnění úkolu. Podle toho co vím, u nás to lehké nebude, hlavně budeme žít ze vzpomínek na naše blízké, přátele, kamarády.

Jak si udržujete fyzičku?

Od vojáka se očekává univerzální využití fyzických schopností. Tedy posilovna, běh, to je základ a s tím jsou spojeny další aktivity podle možností a potřeby.

Jaké má kaplan a bývalý farář hříchy?

Kafe a cigarety. Motorka snad hřích není. Spíš záliba.

Jaký máte rychlostní rekord?

No tak tohle snad radši nechám bez komentáře.

Chodíte na pivo?

Ale to víte, že jo, občas zajdu.

Co muzika, jakou posloucháte?

Spíš tvrdou. A mám rád Kabáty, byli za námi tři dny na misi v Kosovu. Jsou to dobří chlápci, bezvadní.

Je vůbec možné se do Afghánistánu těšit?

Mladí bojechtiví kluci, kteří nemají žádnou zkušenost, tam jedou nabití zvědavostí a touhou po zážitcích. Ti starší proto, že už si to ozkoušeli, jsou víc nad věcí, ale ten prvek dobrodružství je přitahuje. A finančně je to taky zajímavé, co si budem povídat. Já tam přijedu a první týden budu zvědavě zkoumat prostředí. Pak se ale všechno ponoří do všednosti a začne ponorka.

Bývá ponorka?

A jaká. Ale s tím tam všichni jedou, musejí být odolní. Navíc potenciální nebezpečí v tomto místě bude obrovské.

Fasují vojáci rum?

Kdepak. Je to zcela bez alkoholu a možnosti si takto vymýt hlavu.
Máte dvě dcery. Co studují?
Gympl standardní a základní školu.

Jaký jste otec?

To je otázka spíš pro moje dcery. Snažím se být dobrý.

Jaký jste byl vy žák a student?

Průměrný. Takové živější dítě, učitelky, to byl problém.

Někdy jste dost kritický. Měl jste ve škole dvojku z chování?

Jednou jo, ale podotýkám, že neprávem. To zdůrazňuju.

Co uděláte jako první, až příští rok opět šlápnete na českou hroudu?

Na to jsem sám zvědavej.


Autor: Hana Jakubcová

2.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 19 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNICE. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup možný ihned., Požadavky: znalost účetnictví., Zaměstnanecké výhody: obědy zdarma., Pracovní doba 7:00 - 15:00, 9:30 - 17:30., Jedná se o zástup za mateřskou dovolenou., Místo je vhodné i pro absolventy., Kontakt: tel. Prchalová Jitka 777 984 771 - pracovní dny 8 - 17 hod., emailem: personalistikaprchal@gmail.com, osobně po předchozí telefonické domluvě. Pracoviště: Roman prchal, Na Nivkách, č.p. 394, 674 01 Třebíč 1. Informace: Jitka Prchalová, +420 777 984 771od8,00do17,00hod..

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 14 900 Kč

Svářeči Svářeč, zámečník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vhodný zdravotní stav, svářecí průkaz., Pracovní doba: 6:00-14:00, 14:00-22:00, 22:00-6:00.. Pracoviště: Ttt-neres s.r.o. - pracoviště pbs industry, a.s., Průmyslová, č.p. 162, 674 01 Třebíč 1. Informace: Josef Sedlář, +420 775 404 104.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 18 000 Kč

Číšníci a servírky Číšník - servírka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Pumax, spol. s r.o. - hotel zlatý kříž [751], Karlovo nám., č.p. 19, 674 01 Třebíč 1. Informace: Jiří Šmarda, +420 602 326 182.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel odborných předmětů 26 000 Kč

Učitelé odborných předmětů, praktického vyučování a odborného výcviku (kromě pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami) UČITEL/KA INFORMATIKY. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč, mzda max. 34000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadované VŠ vzdělání se znalostí: kancelářský balík MS Office. , Vhodné i pro absolventy VŠ., Pracovní poměr se zpravidla po roce prodlužuje na dobu neurčitou., Zaměstnanecké výhody: Stravování ve vlastní školní jídelně (výběr z 3 druhů jídel), příspěvky z FKSP na stravování, kulturu, cestování atd., zaměstnanecký tarif pro volání (až 5 SIM pro volání zdarma a zvýhodněné volání), výuka v plném úvazku 21 hodin podle rozvrhu hodin (přítomnost ve škole), nepřímou činnost může učitel vykonávat mimo školu, 40 dnů dovolené ročně., Možnost zajištění ubytování.. Pracoviště: Střední průmyslová škola třebíč, Manž. Curieových, č.p. 734, 674 01 Třebíč 1. Informace: Ladislav Havlát, +420 568 832 214Po-Páod7:00-15:00hod..


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Peníze. Ilustrační foto.

Díky kuriózní chybě je Třebíč bohatší o dva miliony

Ruská fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
11

Krásná žena z Orientu, Ruska či Uruguaye? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny A

Studenci nebyla vysoká výhra nic platná

Třebíčsko – Sestupovou tajenku rozluštilo poslední kolo okresního přeboru. V 26. dějství nejvyšší soutěže na Třebíčsku si zajistili účast pro příští ročník fotbalisté záložního mužstva Jemnicka, kteří zvítězili v Lipníku. Studenec důležitý zápas s Hrotovicemi zvládl, ale to mu díky sestupu Hartvíkovic z I. B třídy nepomohlo. Oba zmiňované celky tak do III. třídy doprovodí Opatov.

Vesnice roku je letos Vepříkov, bodovaly i ostatní obce z Vysočiny

Vysočina - Obec Vepříkov na Havlíčkobrodsku se stala pro rok 2018 Vesnicí roku Kraje Vysočina. Malá obec se zhruba 350 obyvateli kousek od Chotěboře není v soutěži obcí žádným nováčkem. Ale ani ostatní obce z Kraje Vysočina neodešly ze soutěže s prázdnou.

Mezinárodního cvičení Sky Avenger 2018 se účastní i vrtulníky z Náměště

Náměšť nad Oslavou, Čáslav /FOTOGALERIE/ – Mezinárodní cvičení Sky Avenger 2018 začalo v těchto dnech prvními letovými akcemi na 21. základně taktického letectva v Čáslavi. 

Nejvyšší fotbalová liga má nového partnera. Fortunu. Logo rozpoutá debaty

Marné hledání dlouhodobého partnera skončilo. Nejvyšší fotbalová liga má po letech silného partnera, se kterým se spojí na několik let dopředu: sázkovou kancelář Fortuna. Ta patří finanční skupině Penta, pod kterou spadá i vydavatelství VLM.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT