„Potřebujeme podstatně snížit kubaturu koupaliště. Je obrovské, pojme asi 1700 kubíků vody. Napouštíme je z jednoho vrtu. Koupaliště je ale vlivem stáří netěsné a voda se musí neustále dopouštět," vysvětlil starosta Čestmír Linhart.

Ne všichni místní obyvatelé jsou změnou nadšeni. „Ve velkém koupališti jste si mohli pořádně zaplavat. Teď uděláte sotva pár temp, protože se budete mačkat s ostatními," ukazuje na změněnou plochu bazénu mladá žena, která u koupaliště venčí psa.

Koupaliště ve Starči patřilo k největším. Plavců by se do něj vešlo i několik stovek, nicméně kdyby přišli všichni zároveň, nesměstnali by se do areálu. Kolem bazénu zbývá jen úzký pás trávy, takže lehnout si prakticky není kam. Velká kubatura bazénu je také podle starosty finančně náročná na údržbu, kterou je v letních měsících nutné provádět. Voda se musí ošetřovat chlorem, případně modrou skalicí aby se nekazila. „Když ale přijdou vedra, voda strádá a na kvalitě je to znát. Proto jsme přistoupili k tomu, abychom množství vody zredukovali. Je to jediná možnost, jak to udělat za malé peníze," poznamenal starosta.

Práce na koupališti už probíhají. Z původního bazénu zůstane jeden větší bazén a navíc jeden mělčí, dětský. Zbytek se zaváží. „Prostor bychom rádi využili pro ležení a na dětský koutek. Do budoucna zůstane místo i pro menší čistírnu," vysvětlil starosta. Obec to bude stát kolem 200 tisíc korun.

V plánu je také oplocení

Koupaliště ve Starči vzniklo v padesátých letech. Několik let bylo vypuštěné a nepoužívalo se. Objevily se i úvahy o jeho zrušení. Teprve před pěti lety se z iniciativy nového vedení městyse začalo postupně opravovat.

Vybudoval se poldr, který zamezuje splachům z okolních polí, vznikl nový vrt pro napouštění a lidé se po létech opět mohli koupat. Koupání je zdarma, proto koupaliště hojně využívají i obyvatelé z nedaleké Třebíče.

Jednou z nových úprav bude i oplocení areálu. „Oplotí se, ale jen z toho důvodu, aby tam nemohli psi. Je to přírodní koupaliště a přírodním zůstane," podotkl starosta.

Postupné vylepšování areálu by mělo pokračovat i nadále. V plánu je rekonstrukce toalet, výsadba keřů a stromů mezi bazénem a cestou a také třeba úpravy terasy ve vedlejší hospodě, která je oblíbenou zastávkou místních i cyklistů.