Silné mrazy v zimě včelám nevadily, oslabila je však prudká změna počasí na přelomu března a dubna. První jarní teplo urychlilo květenství některých ovocných stromů, včely na to ale nebyly připravené. A když už pak zmobilizovaly síly a daly základ nové generaci, došlo k citelnému ochlazení. „Když jsme chodívaly jako děti do prvomájových průvodů, tak kvetly třešně. Letos kvetly o měsíc dřív,“ poznamenal Josef Hrnčíř.

Včely, jejichž úkolem bylo přečkat zimu a pro jaro vychovat novou generaci, sice vše provedly, tak jak měly, počasí jim ale nepřálo. Před chladnými teplotami v dubnu sice část mladých nástupkyň ochránily, většina plůdků však zahynula.

Také včelí matky, které kladou až dva tisíce vajíček denně, dubnové chladno zpomalilo.

Biskup Pavel Posád slouží mši u Fábrova kříže nad Oponešicemi. Foto: Pavel Kryštof Novák
OBRAZEM: Kříž stojí na místě, kde lidé nalezli zmrzlé tělo kněze

Staré včely nyní pomalu umírají a mladé nejsou v kondici nebo se vůbec nevylíhly. „Včelaři na to musejí reagovat a přikrmovat. Tím ale mohou zachránit jen ty včely, které mají. Nové si tím rychle, jak by bylo potřeba, nezajistí,“ dodal předseda včelařů na Třebíčsku.

Nyní kvete řepka a ovocné stromy, například jabloně nebo hrušně. Včelstva na to ale nejsou připravená. „Něco se zvládne opýlit větrem, něco zvládnou čmeláci, hlavní práci ale odvádějí včely,“ zmínil předseda třebíčské organizace Českého zahrádkářského svazu Blažej Bobek. „Zahradu mám blízko kolegy, který včely chová, takže s opýlením snad problém nebude. Dál od úlů ale bude situace horší,“ podotkl.
Pro spotřebitele to znamená, že jarního medu z nektaru ovocných stromů a také řepkového nebude letos od včelařů mnoho. Navíc je ohrožena úroda ovocných stromů.

Biskup Pavel Posád slouží mši u Fábrova kříže nad Oponešicemi. Foto: Pavel Kryštof Novák
OBRAZEM: Kříž stojí na místě, kde lidé nalezli zmrzlé tělo kněze