Včelařský spolek v Přibyslavi oslavil nedávno celých 110 let existence. Jak upřesnil předseda spolku včelařů v Přibyslavi Petr Málek, s léty se mění technologie včelařství. Staří včelaři odcházejí, ale přibývají mladí. Například v Přibyslavi působí při základní škole včelařský kroužek. Založen byl v 60. letech 20. století, jeho činnost se podařilo obnovit v roce 1983. „Děti z kroužku, je jich necelá desítka, se účastní soutěže Zlatá včela. Kroužek se stará o tři včelstva u skautské klubovny. Po dlouhodobém vedení učitele Pavla Linky převzal štafetu Libor Dejmal. Někteří členové kroužku už mají včelstva vlastní. Máme z toho kroužku radost.,“ zdůraznil Málek.

Školáky do svých řad zve i včelařský kroužek v Dobroníně. Vede ho Petr Bouček, kroužek se věnuje dětem od druhé do páté třídy. „Kroužek pomáhá dětem seznámit se s přírodou, dozví se jaký význam pro přírodu včely mají. Naučí se o ně starat, ale také stáčet med a vyrábět svíčky z včelího vosku,“ upřesnil Bouček. Včelařský kroužek založili i v Jihlavě při tamní zoologické zahradě. „Včelaření je jedním z mála oborů lidské činnosti, který přírodě dává víc než bere. Včelaření je třeba podporovat a získávat mladé včelaře,“ podotkl vedoucí kroužku Petr Běhunek. Mezi největší úspěchy včelařského kroužku patří hlavně usazení včelích úlů na budovu krajského úřadu v Jihlavě na jihlavském City parku.

Ilustrační foto
Policie zjišťuje, kdo v Jihlavě rozbil čelní sklo auta

Včelařský kroužek se v Jihlavě obnovil v roce 2018 asi po 25 letech. Sídlí v zoologické zahradě, kde má produkční i pozorovací včelstva. Klubovnu má v pavilonu nazvaném Austrálie. V souvislosti s koronavirem kroužek od března nefungoval. Poprvé se děti sešly až koncem května. „Už jsme otevřeli druhý kroužek, na každý chodí asi deset dětí, máme omezené prostory, navíc u včel větší skupiny moc nefungují," upřesnil Běhunek. Na Vysočině působí více než pět tisíc včelařů, kteří se starají o 62 776 včelstev. Jejich počet za posledních pět let mírně stoupl.

Do včelaření se pouštějí děti z kroužku Včelaříci i v Oudoleni na Havlíčkobrodsku. Zájem odstartovala podle učitelů z oudoleňské školy přednáška Davida Bačkovského a Petra Ondráčka na obecním úřadě. Učitele překvapil velký zájem školních dětí o toto téma, slovo dalo slovo a vznikl zájmový kroužek Včelaříci. Scházejí se jedenkrát týdně v kulturním domě, kde mají svou klubovnu, kterou si postupně zařizují podle svých představ a potřeb. Kroužek má necelé dvě desítky členů a patří pod spolek včelařů Havlíčkova Borová.

Děti se v kroužku učí nejen pečovat o včely, ale také vyrábět svíčky z pravého včelího vosku, které nabízejí na tradičním podzimním oudoleňském jarmarku. Pravidelně se účastní soutěže Zlatá včela. „Dne 27. dubna 2019 proběhla v Jimramově soutěž Zlatá včela, oblastní kolo kraje Vysočina, které se účastnil i náš včelařský kroužek. Celkem soutěžilo 8 včelařských kroužků.       Jelikož jsme se soutěže účastnili již po třetí, věděli jsme, do čeho jdeme,“ podotkl vedoucí kroužku David Bačkovský s tím, že Jan Zvolánek z oudoleňského kroužku si čtvrté místo vybojoval v kategorii starších žáků Jan Zvolánek a sedmé místo v kategorii mladších Michaela Záhumenská,což je úspěch.

Škola v době koronaviru,  ilustrační foto
Školy na Jihlavsku jsou opravené. Připravují se na vyučování ve výjimečné době

Spolek včelařů z Chotěboře žádný kroužek na základních školách nezaložil, ale pořádá pro děti akci Dny medu. „Chceme dětem vysvětlit, jak důležité jsou včely pro náš život a ukázat jim, jak staré je včelařské řemeslo. Dětský kroužek jsme nezaložili, ale máme ve svých řadách i mládež, která se učí včelařství od rodičů a prarodičů,“ sdělil jednatel spolku Jaromír Sobotka.

Získat pro včelaření mladou generaci odchovanou počítači a mobilními telefony ale pořád není jednoduché. Proto například včelaři z jižní Moravy přišli s originálním projektem, mobilní chytrou aplikací pod názvem Lítá to vzduchem. Autorem je informatik Jiří Knapil z Lužic na Hodonínsku. Projekt Lítá to vzduchem má podle Knapila přitáhnout ke včelaření i jejich vrstevníky zvyklé pracovat s moderními technologiemi, případně školáky.

„Zaujmout dnešní internetovou generaci není vůbec snadné. Proto jsme připravili projekt, kterým chceme vzbudit zájem o včelařství u dětí, které jsou zvyklé trávit volný čas u počítače," vysvětlil Jiří Knapil.

Jan Javůrek (ve žlutém) bude v nové sezoně hrát za Třinec.
Fotbalová Vysočina hlásí tři odchody! Končí Mikuš, Javůrek a Čáp

Svoje zkušenosti si děti z včelařských kroužků měří pravidelně na včelařské soutěži. „Včelaření se věnuje taťka, já chodím do včelařského kroužku od první třídy a asi u toho zůstanu. Je to pěkná záliba,“ pochlubila se školačka Anna Homolková z Jimramova. Předloni se včelařská soutěž konala v Senožatech, loni v Jimramově, podle pořadatelů zájem o účast v soutěži stoupá. „Třeba v Senožatech máme v kroužku opravdu hodně dětí, jejichž rodiče se včelaření nevěnují. Přitom přímo v obci a v okolí je včelařů dost,“ potvrdil jeden z organizátorů soutěže včelař Josef Zeman.